Aféra "Fuck the EU": Může za ni nešifrovaný mobil?

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2014 23:28
Americká diplomatka způsobila skandál. Na web se dostal záznam jejího hovoru o Ukrajině.
Oba představitelé USA zřejmě používali nešifrované mobily.
Oba představitelé USA zřejmě používali nešifrované mobily. | Foto: Thinkstock

Brusel - Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová, která se v telefonickém hovoru s americkým velvyslancem na Ukrajině vyjádřila vulgárně o Evropské unii, zřejmě používala nekódovaný telefon. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké představitele.

Výroky Nulandové při telefonátu s velvyslancem Geoffreym Pyattem, které se objevily ve čtvrtek na portálu YouTube, vyvolaly diplomatický poprask. Nulandová se za své invektivy Bruselu omluvila. Ukrajinským novinářům v pátek řekla, že skandál její vztahy s ukrajinskou opozicí určitě nepoškodí.

Zmínění američtí představitelé uvedli, že Nulandová i Pyatt při hovoru používali zřejmě nezakódované mobilní telefony. Vyjádřili také přesvědčení, že hovor byl zachycen na Ukrajině.

Podle dalšího představitele zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí nedostávají zašifrované mobilní telefony. Potvrdila to i mluvčí ministerstva Jen Psakiová. "Všechny telefony na ministerstvu zahraničí mají zakódovanou datovou, ale ne hlasovou komunikaci," řekla.

Během hovoru byl Pyatt na Ukrajině, ale není jasné, kde byla Nulandová, řekli američtí představitelé. Neuvedli datum telefonátu, sdělili jen, že k němu došlo nedávno. Záležitosti, o kterých Nulandová a Pyatt mluvili, se týkaly posledních lednových dní.

Podle západních diplomatů první umístil záznam hovoru na Twitter ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Americká vláda zatím oficiálně nepotvrdila autenticitu záznamu, ani nikoho neobvinila z toho, že jej natočil.

Марионетки Майдана
Марионетки Майдана | Video:

"Fuck the EU"

Na první nahrávce probírá Nulandová s velvyslancem Pyattem možnosti, jak ukončit vleklou krizi na Ukrajině.

Podle diplomatky by měl do Kyjeva přijet americký viceprezident Joe Biden a vysoký diplomat OSN, který by podpořil americkou představu řešení ukrajinské krize.

"Bylo by skvělé to dát dohromady a mít k tomu pomoc OSN a také, však víte, vyběhnout s EU," uvedla Nulandová. V originále říká doslova: "You know, fuck the EU."

Proti slovníku náměstkyně Nulandové se v pátek ostře ohradila německá kancléřka Angela Merkelová. Jedna z těch, jejichž mobil odposlouchávaly americké tajné služby.

Как они делят Украину
Как они делят Украину | Video:

Urážka EU americkou diplomatkou je podle Merkelové "absolutně neakceptovatelná", vzkázala po své mluvčí Christiane Wirtzové. 

Ukrajince zřejmě ještě víc pobouří, jak se ministrova náměstkyně - a mimochodem též poradkyně pro Evropu prezidenta Baracka Obamy - vyjádřila o lídrovi ukrajinských protestů.

Kličko by prý v prozatímní vládě vůbec neměl sedět. "Není to nutné a není to dobrý nápad," říká Nulandová.

Musíme to udělat chytře

I diplomaté z EU by si ale měli dávat větší pozor na to, co říkají.

Na jiné nahrávce hovoří náměstkyně unijní ministryně zahraničí Helga Schmidová s ambasadorem EU na Ukrajině Janem Tombinským. Záznam je zřejmě z 31. ledna, kdy úřad Catherine Ashtonové zveřejnil prohlášení o mučeném ukrajinském protivládním aktivistovi Dmytru Bulatovi.

Prezident EU Herman Van Rompuy, šéf Bílého domu Barack Obama a předseda Evropské komise José Manuel Barroso během jednání ve Washingtonu.
Prezident EU Herman Van Rompuy, šéf Bílého domu Barack Obama a předseda Evropské komise José Manuel Barroso během jednání ve Washingtonu. | Foto: Reuters

"Američani chodí a vykládají, že jsme příliš slabí, zatímco oni jsou se sankcemi přísnější. Mluvila jsem s Cathy (Ashtonovou) o tom, o čem jsme se spolu bavili, a ona si myslí to samé. Musíme to udělat (zavést sankce), ale musíme to připravit velmi chytře. Měl byste ale vědět, že nás dost štve, že Američani tady chodí a zostuzují nás, což nám řeklo několik novinářů. Možná byste si mohl promluvit s americkým velvyslancem?" navrhla Schmidová.

"Rozčiluje mě, když média informují o tom, že EU není na straně svobody," dodala.

"Nezávodíme o to, kdo je drsnější. Máme jiné nástroje," odpověděl Tombinski.

Po nadávce omluva

Americké ministerstvo zahraničí nejprve odmítlo nahrávky komentovat, Victorie Nulandová se ale následně za své výroky omluvila. "Po 'fuck' přichází 'sorry'," píše server Spiegel Online

"Paní Nulandová samozřejmě mluvila se svými evropskými partnery a za poznámky se omluvila," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí ve Washingtonu Jennifer Psakiová.

"Tohle je nové dno v ruské špionážní taktice," nezapomněla dodat.

Nejen proto se spekuluje, že za zveřejněním by mohla stát ruská či ukrajinská rozvědka. Zejména Rusko Západu opakovaně vyčítá, že se nepřípustně vměšuje do vnitřních záležitostí Ukrajiny.

Video na YouTube na Ukrajině vyvolá pohoršení (což hraje do karet Rusům a prezidentu Viktoru Janukovyčovi). Navíc může ještě více rozklížit západní spojence.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy