Tajné informace skončí v záchodě, stěžují si Američané. Mexiko omezilo jejich agenty

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 12. 2020 17:12
Američtí agenti Úřadu pro potírání drog (DEA) pátrající v Mexiku po drogových kartelech budou nově muset všechny nasbírané tajné informace sdílet s mexickými úřady. Tamní parlament schválil bezpečnostní zákon, který omezuje aktivity zahraničních agentů. To ale může přidělat řadu problémů. Agenti, kteří v minulosti pomohli dopadnout třeba drogového bosse Prcka, se obávají korupce.
Zatčení Joaquína Guzmána neboli Prcka bylo asi největším úspěchem spolupráce amerických a mexických agentů.
Zatčení Joaquína Guzmána neboli Prcka bylo asi největším úspěchem spolupráce amerických a mexických agentů. | Foto: Reuters

Agenti DEA tak nebudou moci pátrat na vlastní pěst. Navíc každý mexický úředník bude muset požádat o oficiální povolení předtím, než se vůbec s nějakým agentem DEA setká. Potom bude muset o vzájemné spolupráci sepsat podrobnou zprávu a tu předat ministerstvu zahraničí.

Agenti pátrající po zločincích a nejvyšších špičkách drogových kartelů navíc teď mohou přijít i o diplomatickou imunitu v případě, že by v Mexiku byli obviněni z trestného činu.

Nový zákon imunitu odebírá prakticky všem zahraničním agentům, reálný dopad to ale bude mít hlavně na americké úřady, které se v Mexiku masivně podílejí na boji proti drogám a organizovanému zločinu. V Mexiku pracují desítky agentů DEA nebo Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). 

Spojené státy se podílejí na boji proti organizovanému zločinu v Mexiku už mnoho let. Od roku 2008 funguje takzvaná Iniciativa Mérida (nebo také Plan Mexico), za tu dobu USA poskytly Mexiku kromě vojenského vybavení výrazně přes miliardu amerických dolarů. Americké tajné služby pak hrály klíčovou roli v dosavadních úspěších mexické války proti drogám - pomohly chytit a zatknout důležité zločince, včetně ve své době nejmocnějšího drogového krále Joaquína Guzmána zvaného El Chapo (Prcek).

"Je smutné, že v mexické vládě je zakořeněná korupce takovým způsobem, že citlivé informace budou prozrazeny. To zkompromituje agenty i informátory," stěžuje si nyní na nový zákon bývalý šéf zahraničních operací Úřadu pro potírání drog Mike Vigil. "V minulosti se to už stalo," upozorňuje.

Například před třemi lety byl obviněn velitel mexické policejní jednotky, která vznikla speciálně pro sdílení informací s americkou DEA, že předával informace od amerických agentů drogovému kartelu Beltrán Leyva. Dostat za to měl miliony dolarů.

"Mnoho informací, které poskytujeme mexické vládě, je taktických - například že z Veracruzu do Tijuany míří nákladní vůz s obrovským nákladem kokainu. Jenže teď drtivá většina takových informací skončí v záchodě," obává se Vigil. Většina mexických úředníků podle něj komunikaci s americkými agenty raději omezí i proto, že budou muset z každého telefonátu sepisovat podrobnou zprávu.

Podle bývalého amerického ministra zahraničí Williama Barra budou z nového zákona těžit pouze zločinecké organizace. Ještě před svou rezignací tento týden označil zákon za "znepokojivý".  Úřad pro potírání drog se podle amerických médií zatím nevyjádřil.

Pomsta za tajnou operaci

Předpokládá se, že zákon posvětil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a schválil tamní parlament v reakci na nedávné zatčení mexického generála a bývalého ministra obrany Salvadora Cienfuegose. V polovině října ho na území Spojených států zadrželi agenti DEA a obvinili ho z podílení se na obchodu s drogami.

Cienfuegos se měl zločinů dopustit v době, kdy byl mexickým ministrem obrany a stál v čele armády, hlavního spojence Washingtonu, v boji proti drogám. Američané v té době pracovali na odhalení nejvyšších špiček mexické politiky, které za úplatky umožňovaly drogovým kartelům obchodovat s narkotiky. Šlo o tajnou akci s krycím názvem Kmotr, o které mexické úřady nevěděly.

Zatčení generála s pověstí hrdiny boje proti organizovanému zločinu rozčílilo vedení země. V listopadu si vymohlo jeho navrácení do Mexika. Cienfuegos obvinění odmítá a není vůbec jisté, jestli bude souzen.

López Obrador také pohrozil, že omezí spolupráci USA a Mexika v boji proti drogám. Poslanci z jeho vládní strany Moreno, která má v parlamentu většinu, odhlasovali nový bezpečnostní zákon s odůvodněním, že se "nemusí podřizovat rozhodnutí žádné jiné země tak, jako to dělaly předchozí vlády", cituje americký deník Washington Post poslankyni Dolores Padiernaovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kosovo vyhošťuje dva ruské diplomaty za "poškozování národní bezpečnosti"

Kosovo nařídilo vyhoštění dvou ruských diplomatů kvůli "ohrožování národní bezpečnosti". Uvedla to v pátek agentura Reuters s odvoláním na prezidentku této balkánské země, která také obvinila Rusko ze snahy destabilizovat region.

Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová v prohlášení uvedla, že požádala ministerstvo zahraničí, aby prohlásilo dva pracovníky styčného úřadu Ruské federace v Kosovu za "personae non gratae", a to kvůli "škodlivým aktivitám, které ohrožují národní bezpečnost a ústavní řád". Ministerstvo zahraničí podle ní informovalo příslušné donucovací orgány, aby rozhodnutí provedly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy