Tajné dokumenty: Thatcherová byla posedlá kadeřníky

ČTK ČTK
3. 1. 2014 8:00
Britský Národní archiv zveřejnil dosud tajné materiály o "Železné lady".
Margaret Thatcherová.
Margaret Thatcherová. | Foto: Time

Londýn - Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová prý byla posedlá návštěvami kadeřníka, které nevynechávala ani během vypjatých mezinárodních konferencí.

Podle agentury DPA to vyplývá z dosud tajných dokumentů, které v pátek po uplynutí zákonem daných 30 let zveřejnil britský Národní archiv.

"Železná lady" podle nich také nedokázala být bez politiky ani na dovolené a oblíbila si Michaila Gorbačova ještě předtím, než se stal sovětským vůdcem.

118krát za rok u kadeřníka

Podle zveřejněných dokumentů zašla Thatcherová jen v roce 1984 ke kadeřníkovi celkem 118krát. Během hospodářského fóra v Londýně si konzervativní politička proslavená svým natupírovaným účesem nechala "udělat hlavu" dokonce pět dní po sobě.

M.T. v Londýně formálně zahajuje tenisový turnaj Davida Lloyda v ruce 1989.
M.T. v Londýně formálně zahajuje tenisový turnaj Davida Lloyda v ruce 1989. | Foto: ČTK

Skutečnou dovolenou si šéfka britské vlády z let 1979 až 1990 užít moc neuměla. Během téměř třítýdenního letního volna v Rakousku a Švýcarsku se podle nich setkávala s mnoha politiky, mimo jiné s tehdejším západoněmeckým kancléřem Helmutem Kohlem, a normálně se účastnila oficiálních setkání a večeří.

Ráno většinou pracovala. Jen jedno dopoledne měla klasický dovolenkový plán: plávání a odpočinek.

Bedny s výbušninami

Zveřejněné archiválie také vynesly na světlo netradiční test bdělosti britských bezpečnostních složek, který provedli Francouzi v říjnu 1984.

V předvečer návštěvy tehdejšího francouzského prezidenta Françoise Mitterranda schovali u rezidence francouzského velvyslance v Londýně dvě bedny s výbušninami. Britské jednotky je našly a k tomu další trhavinu v jednom hotelu.

Vláda Thatcherové byla podle dokumentů "vzteky bez sebe" a Francouzi podle Londýna nedokázali své chování vysvětlit.

Foto: Reuters

Neohlášená návštěva

Podle agentury AP je mezi odtajněnými záznamy také důvěrný telegram líčící neohlášenou návštěvu Gorbačova v Downing Street 10 v prosinci 1984. Když budoucí sovětský vůdce projížděl kolem, projevil prý přání podívat se na sídlo britských premiérů.

Tajný agent, který ho v Londýně doprovázel, mu zajistil průchod až ke slavným vchodovým dveřím a policista strážící u nich ho pustil dovnitř.

Pohřeb Thatcherové:

"Policista je vpustil jen do vstupní haly. Odešli ještě dřív, než tam dorazil některý ze soukromých sekretářů. Údajně měli dobrou náladu," vylíčil odesílatel telegramu Thatcherové, která právě pobývala v Hongkongu.

Gorbačovův zájem o Downing Street 10 podle dokumentů přiměl štáb Thatcherové k úvahám navrhnout premiérčinu manželovi, zda by hosta z Moskvy neprovedl pro reprezentačních místnostech. Ministerstvo zahraničí to ale nedoporučilo, a tak Denis Thatcher tuto nabídku nikdy nedostal.

Gorbačov "byl jiný"

Podle Marka Duntona z britského Národního archivu tato historka svědčí o Gorbačovově sebevědomí. "Ukazuje, jak byl jiný. To nebyl způsob, jakým normálně pracuje protokol. Bylo to neortodoxní. Dovedu si představit, že to úředníky v Downing Street zaskočilo," řekl AP.

Někdejší ministerská předsedkyně Velké Británie Margaret Thatcherová.
Někdejší ministerská předsedkyně Velké Británie Margaret Thatcherová. | Foto: Reuters

S Gorbačovem, který stanul v čele sovětského režimu v roce 1985, se Thatcherová setkala o rok dříve ve svém venkovském domě; americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi poté líčila, jak je inteligentní a otevřený.

"Je přátelský a má určitý šarm a humor. Pečlivě naslouchá, co jiní říkají. Mluví pohotově a na rozdíl od ubíjejícího zvyku sovětských vůdců se nedrží jen připravených proklamací. Docela jsem si ho oblíbila," svěřila se Reaganovi "Železná lady", která zemřela loni v 87 letech.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy