Tajné depeše USA přetékají kritikou vůči Britům

Martin Novák Martin Novák
3. 12. 2010 13:04
Server WikiLeaks zveřejnil americké výhrady vůči britským vojákům i politikům.
Vojáci NATO na archivním snímku, pořízeném během akce v jihoafghánské provincii Hílmand.
Vojáci NATO na archivním snímku, pořízeném během akce v jihoafghánské provincii Hílmand. | Foto: Reuters

Londýn - Američané a Britové společně bojovali jak v Iráku, tak v Afghánistánu, ale Američané o bojeschopnosti britských vojáků mají vážné pochybnosti.

Vyplývá to z depeší amerického velvyslanectví v Kábulu, které předal server WikiLeaks britskému deníku Guardian.

Ten dnes zveřejnil přepisy kabelogramů, z nichž vyplývá, že americký velitel jednotek NATO, americké velvyslanectví i někteří afghánští politici považují působení britského kontingentu na jihu Afghánistánu za katastrofu.

"S Karzáím (afghánský prezident - pozn. red.) se shodujeme v tom, že Britové na úkoly v provincii Hílmand nestačí," praví se v depeši, kterou ambasáda USA odeslala na ministerstvo zahraničí do Washingtonu v roce 2008.

Jižní Afghánistán patří k hlavní baště Talibanu, který je v této oblasti nejsilnější a podniká nejvíce útoků. V provincii Hílmand je rozmístěno na deset tisíc britských vojáků, ale podle afghánské vlády i amerických velitelů se to nijak neprojevuje.

George Bush a Tony Blair na poslední společné tiskové konferenci v roce 2007.
George Bush a Tony Blair na poslední společné tiskové konferenci v roce 2007. | Foto: Reuters

Britové jsou kritizováni za to, že jsou uzavřeni ve svých základnách.

"Nic proti nim nemám, ale musejí opustit základny a být více v kontaktu s lidmi," řekl údajně v roce 2009 americkému viceprezidentovi Josephu Bidenovi guvernér provincie Guláb Mangál.

Američany vyzval, aby britské jednotky přesunuli jinam a poslali do Hílmandu svoji námořní pěchotu.

Prezident Hamíd Karzáí pak v diskusi s americkými diplomaty "natvrdo" prohlásil, že bezpečnost v jižním Afghánistánu se zhoršila od chvíle, kdy nad oblastí začali přebírat kontrolu britští vojáci.

Kritický je i velitel sil NATO v Afghánistánu Dan McNeill. "Řekl, že Britové způsobili v Hílmandu neskutečný chaos, zvolili špatnou taktiku a jejich dohoda o příměří s Talibanem ve městě Músa Kala skončila katastrofou," citoval McNeilla v depeši nejmenovaný americký diplomat.

David Cameron s Barackem Obamou.
David Cameron s Barackem Obamou. | Foto: Reuters

V roce 2006 britské velení podepsalo s vůdci Talibanu dohodu, na jejímž základě britští vojáci město Músa Kala opustili. Ozbrojenci Talibanu pak město obsadili a udělali si tam základnu pro své operace.

Server WikiLeaks už dříve zveřejnil několik informací, které proklamovanou spolupráci a důvěru mezi Londýnem a Washingtonem stavějí do méně příznivého světla.

Británie a Spojené státy si tradičné zakládají na takzvaném "mimořádném partnerství," nicméně depeše amerických diplomatů tomu moc neodpovídají.

Američtí diplomaté v Londýně například hlásili, že britský premiér David Cameron je slabou osobností a řídí se hlavně podle toho, co mu přinese nejvíce hlasů ve volbách nebo průzkumech veřejného mínění.

Předchozího premiéra Gordona Browna označují kabelogramy za „strašného." Bývalý velvyslanec USA v Londýně Robert Tuttle v jedné z depeší uváděl, že "Brown kráčí od jedné katastrofy ke druhé" a že Labouristická strana je potápějící se lodí.


 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy