Tajná zpráva: Zemětřesení zabilo mnohem méně Haiťanů

Martin Novák Martin Novák
1. 6. 2011 5:30
Čísla, která udává haitská vláda, nesedí, tvrdí americký expert
Zničená katedrála v Port-Au-Prince.
Zničená katedrála v Port-Au-Prince. | Foto: Reuters

Port-Au-Prince - Zemětřesení na Haiti loni v lednu bylo obrovskou tragédií.

Nicméně zpráva, kterou vypracoval expert pro Americkou agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID), obviňuje haitskou vládu, že údaje o obětech a lidech bez střechy nad hlavou značně nadsadila.

Zemětřesení bylo o síle sedmi stupňů Richterovy škály. Jeho epicentrum se nacházelo třináct kilometrů pod zemským povrchem a pětadvacet kilometrů od metropole Port-Au-Prince.

Podle oficiálních údajů haitské vlády přišlo o život 316 tisíc lidí a svůj domov ztratilo dalších 1,5 milionu obyvatel chudé země.

Antropolog Timothy Schwarz, který má dlouholeté zkušenosti s prací na Haiti, tato čísla zpochybnil.

Ačkoliv podle svých slov nechce nijak snižovat rozsah katastrofy, vláda v Port-Au-Prince podle něj zkreslila počet mrtvých a bezdomovců.

Napsal to na svém blogu poté, co z jeho dosud tajné zprávy citovala některé pasáže agentura AP.

Schwarz uvádí na základě vlastního pozorování a výpočtů, že otřesy způsobily smrt 46 tisíc až 85 tisíc Haiťanů.

Do provizorních obydlí a stanů se muselo uchýlit necelých 900 tisíc osob.

Zničený prezidentský palác.
Zničený prezidentský palác. | Foto: Reuters

Haitští politici odmítli komentovat zprávu s tím, že neznají přesný obsah dokumentu. Za svými odhady si ale vláda stojí.

Mezinárodní dárcovská konference OSN slíbila Haiti loni v březnu pomoc ve výši 5,5 miliard dolarů. Haiťané ale mají neustále pocit, že na ně svět zapomněl a rekonstrukce zničených oblastí postupuje pomalu.

Od loňského října navíc na ostrově řádí epidemie cholery, která už si vyžádala podle Světové zdravotnické organizace na pět tisíc životů.

Mezitím Haiti stihlo zvolit nového prezidenta, kterým se v dubnu stal populární zpěvák Michel Martelly.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Bělorusko označilo opoziční televizní kanál Belsat za extremistický, úřady zablokovaly jeho stránky i účty

Běloruský soud v úterý označil opoziční televizní kanál Belsat, který obsáhle informoval o demonstracích proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi po loňských volbách, za extremistický. Běloruské úřady podle agentury AP následně oznámily, že zablokovaly jeho webové stránky a všechny jeho účty na sociálních sítích v Bělorusku.

Rozhodnutí soudu ve městě Gomel se zakládalo na vyšetřování, které vedlo běloruské ministerstvo vnitra, sdělila mluvčí ministerstva Olga Čemodanovová. Proč byl obsah zpravodajství polského televizního kanálu zaměřeného na Bělorusko Belsat shledán extremistickým, není z vyjádření Čemodanovové jasné. Mluvčí pouze varovala, že za sdílení obsahu médií, která jsou považována za extremistická, hrozí pokuta či vězení v délce až 15 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy