Tajná zpráva Červeného kříže: Američané mučí vězně

gaz
15. 7. 2008 12:45
První video z výslechu na Guantánamu zveřejněno
Demonstranti předvádějí techniku simulovaného topení. CIA její používání přiznala
Demonstranti předvádějí techniku simulovaného topení. CIA její používání přiznala | Foto: Reuters

Washington - Mučí američtí vyšetřovatele podezřelé z terorismu? A je simulované topení (waterboarding) mučení, nebo "zesílená technika výslechu"?

O těchto otázkách se debatuje ve světě, v americkém Kongresu i v samotné Bushově administrativě.

Jazýčkem na vahách by mohla být zpráva Mezinárodního červeného kříže, která minulý rok tuto a jiné vyslýchací techniky Spojených států za mučení označila.

Také varovala představitele USA, kteří tyto metody povolili, že mohou být obviněni z válečných zločinů.

Válečné zločiny

S přesným obsahem dokumentu se však neseznámíte, zpráva je totiž tajná. Podařilo se ji ale získat investigativní novinářce listu New Yorker Jane Mayerové, která o boji USA s terorismem po 11. září tento týden vydává knihu.

Podle amerického tisku, který dostal kopie knihy k dispozici ještě před publikací, neměli pracovníci Červeného kříže přístup do tajných věznic CIA, ale mohli hovořit s jejich bývalými obyvateli, kteří se nyní nacházejí na americké základně Guantánamo.

Humanitární organizace podle Mayerové "varovala, že zneužívání představuje válečné zločiny a uvádí nejvyšší představitele americké vlády v nebezpečí, že budou obžalováni".

Se zadrženými bylo údajně mláceno o zeď a hlasitými zvuky a ostrým světlem jim bylo bráněno ve spánku.

Čtěte také: Na Guantánamu se mučí Bee Gees nebo Metallicou 

Bolestivé procedury

Údajný organizátor útoků z 11. září Chálid Šajch Muhammad byl více než měsíc držen nahý v místnosti, kde bylo střídavě velké horko a velká zima. CIA také přiznala, že byl vyslýchán technikou simulovaného topení.

Další vysoce postavený operativec sítě Al-Káida Abú Zubajdá byl litím vody do úst a nosu vyslýchán nejméně desetkrát během jednoho týdne a až třikrát za den. Byl také držen v tak úzkém prostoru, že musel skrčit nohy a ruce, aby se tam vešel.

Jako vůbec nejbolestnější proceduru však vězni popisovali až osmihodinové stání s rukama připoutanýma ke stropu.

Až třetina vězněna omylem

Pracovníci Červeného kříže odmítli podle listu New York Times existenci tajné zprávy blíže komentovat, stejně jako CIA však přiznali, že humanitární organizace skutečně k zadrženým přístup má.

Mayerová tvrdí, že techniky popsané v tajné zprávě ji potvrdilo i několik důstojníků CIA, se kterými mluvila. Podle ní také tato tajná služba již roku 2002 informovala, že až třetina vězňů na Guantánamu může být vězněna bezdůvodně - omylem či na základě falešných informací od lovců odměn.

V současnosti je zde z původních 775 vězňů drženo přibližně 270.

V úterý také právníci kanadského občana Omara Khadra zadržovaného na Guantánamu od roku 2002 zveřejnili vůbec první video z výslechu ve věznici. Celý záznam má sedm hodin a zatím byla uveřejněna desetiminutová ukázka.

Khadr, kterému bylo v době zadržení 15 let, si nejprve myslí, že mu vyšetřovatelé přijeli pomoci, později však upadá do deprese. Drží si hlavu v dlaních a pláče.

Na video se můžete podívat zde

 

Právě se děje

Další zprávy