Tajná válka o Ukrajinu. Kyjev honí ruské špiony

Jiří Just Jiří Just
9. 4. 2014 12:59
Ruské tajné služby zjevně stimulují aktivity proruských hnutí i přímo v neklidných regionech na Ukrajině.
Na jihovýchodě Ukrajiny byli v březnu lapeni hned dva příslušníci ruské vojenské rozvědky. Ilustrační foto.
Na jihovýchodě Ukrajiny byli v březnu lapeni hned dva příslušníci ruské vojenské rozvědky. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Moskva/Kyjev - Ukrajina čelí "ruskému jaru". Tak proruští separatisté na jihovýchodě Ukrajiny nazývají svou vzpouru proti Kyjevu. Ukrajinci tvrdí, že za ní stojí Kreml.

Tisíce aktivistů se v regionálních metropolích Luhanské, Charkovské a Doněcké oblasti pokusily obsadit budovy státní správy, v Charkově a Doněcku separatisté vyhlásili nezávislost, potažmo vypsali referendum o připojení k Rusku.

Nepokoje na jihovýchodě Ukrajiny vzplály už v únoru, souběžně s přechodem moci do rukou demokratické opozice a útěkem Viktora Janukovyče do Ruska. Již tehdy se spekulovalo, že Moskva tamní separatisty podporuje a organizuje.

"Za poslední měsíc jsme zadrželi takový počet diverzních skupin a špionů (z Ruska) jako za celou dobu nezávislosti Ukrajiny," uvedla v úterý tisková mluvčí SBU Marina Ostapenková.

Foto: Reuters

O aktivní roli Ruska mluví také první ukrajinský prezident Leonid Kravčuk. "Protesty na jihovýchodě mají dvě strany - vnější, tedy Rusko, které vyvolává tyto demonstrace, a vnitřní, takzvanou pátou kolonu. To jsou lidé podporující proruskou politiku na Ukrajině. Mezi ně, bohužel, patří známí ukrajinští politici a poslanci," prohlásil Kravčuk.

Jak uvádí ukrajinské bezpečnostní orgány, na východ země jsou z Ruska posílány celé autobusy "profesionálních protestujících". Putinovi turisté, jak se jim přezdívá, za peníze demonstrují za oddělení regionu od Ukrajiny a vyvěšují na státních budovách ruské vlajky.

Jen za první tři měsíce letošního roku ukrajinští pohraničníci zakázali vstup do republiky více než 9000 Rusů. O víkendu, kdy se na jihovýchodě Ukrajiny situace vyostřila, poslali zpátky do Ruska několik set osob.

Ozbrojení (ruští) separatisté

Mezi těmi, komu byl na Ukrajinu zakázán vstup, byla i řada ruských pravicových extremistů a bývalých vojáků. Často se zbraněmi.

Koncem minulého týdne ukrajinská Státní pohraniční služba v Černihovské oblasti zadržela muže, který nelegálně překročil státní hranici. U sebe měl vojenskou knížku, v níž bylo uvedeno, že bojoval v druhé čečenské válce.

Podle ředitele ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrije Tymčuka existují informace, že Rusko posílá do východní části Ukrajiny zvláštní záškodnické oddíly k vyvolání nepokojů.

"V krymském Simferopolu za přímé účasti představitelů ruské tajné služby FSB jsou zakládány zvláštní skupiny, které budou vyslány do měst východních oblastí Ukrajiny k destabilizaci situace. Tyto skupiny tvoří bývalí příslušníci krymské policie, kteří přešli na stranu Ruska," tvrdí obvykle dobře informovaný Tymčuk.

Chyťte diverzanta

Ruské tajné služby ale zjevně stimulují aktivity proruských hnutí i přímo v neklidných regionech na Ukrajině.

Pátého dubna ukrajinská zpravodajská služba SBU zadržela příslušníka ruské vojenské rozvědky GRU Romana Bannycha.

Členové ruské domobrany v Simferopolu.
Členové ruské domobrany v Simferopolu. | Foto: Reuters

Podle Kyjeva ruský rozvědčík přímo organizoval a koordinoval činnost diverzní skupiny, která měla za úkol destabilizovat situaci na jihovýchodě Ukrajiny.

Čtyři členové této skupiny byli v Doněcku zadrženi už v březnu. Při prohlídce u nich policie našla zbraně, včetně výbušnin.

Jak uvádí SBU, Bannych byl zatčen na hraničním přechodu v Luhanské oblasti. Měl koordinovat víkendové nepokoje.

Hon na ruské špiony

Po únorové revoluci, která svrhla režim Viktora Janukovyče, ukrajinská tajná služba - kterou podle exprezidenta Kravčuka do té doby plně kontrolovalo Rusko -, začala hon na ruské špiony.

Na jihovýchodě Ukrajiny byli v březnu lapeni hned dva příslušníci ruské vojenské rozvědky. Jeden z Rusů podle SBU na oko pracoval v ukrajinské protikorupční nadaci, jeho pravým úkolem ale bylo získávat tajné informace o ukrajinských zbraních a verbovat ukrajinské vojáky.

Ukrajinská zpravodajská služba ho zadržela během předávání dokumentů o nových samonaváděcích hlavicích.

"Ve velkém" se pak Rusové údajně zapojili do únorového krveprolití na kyjevském Majdanu. "Na masových vraždách se bezprostředně podílelo 26 příslušníků ruské Federální bezpečnostní služby," řekl na tiskové konferenci šéf SBU Valentyn Nalyvajčenko.

Rusové se měli podílet na plánování a "realizaci střelby" do opozičních demonstrantů. Moskva i FSB ale toto tvrzení odmítly.

 

Právě se děje

Další zprávy