Tající Mont Blanc odkrývá místo dávné letecké nehody. V ledovci našli staré noviny

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 14. 7. 2020 11:12
Ustupující ledovec Bossons na hoře Mont Blanc odkryl místo více než padesát let staré letecké havárie. Největší evropský horský masiv taje vlivem klimatické změny.
Ledovec Mar de Glace na severní straně Mont Blancu se za poslední roky ztenčil o desítky metrů. | Video: Reuters

Majitel restaurace ve francouzském alpském středisku nedaleko Chamonix minulý týden narazil na neobvyklý objev. Našel několik výtisků přes padesát let starých indických novin. "Právě schnou, ale jsou ve velmi dobrém stavu. Dají se přečíst," prohlásil před novináři třiatřicetiletý Thimotée Mottin.

Jde o výtisky listů National Herald a Economic Times z roku 1966. Na titulních stránkách je zpráva o zvolení historicky první indické premiérky Indiry Gándhíové a její fotografie.

Noviny pocházejí z paluby indického letadla, které u Mont Blancu havarovalo 24. ledna 1966, informuje britský deník The Guardian.

Restaurace Thimotéeho Mottina leží v nadmořské výšce 1350 metrů, jen necelou hodinu chůze od ledovce Bossons, do kterého se před čtyřiapadesáti lety zřítil Boeing 707 letecké společnosti Air India. Při neštěstí zemřelo všech 177 lidí na palubě.

Letadlo tehdy mířilo z Bombaje do Londýna s mezipřistáním ve švýcarské Ženevě. Pilot ale začal klesat na přistání moc brzy. Spletl se a myslel si, že už Mont Blanc přeletěl. Narazil přímo do hory ve výšce 4700 metrů. Vrak havarovaného letadla zůstal pohřben v ledovci.

Jak ale ledovec odtává, v posledních letech odkrývá pozůstatky po více než půl století starém leteckém neštěstí. Mottin má ve své restauraci La Cabane du Cerro vystaveno už několik artefaktů z indického stroje. 

Před třemi lety ledovec dokonce odkryl lidské ostatky. Část nohy a ruku jedné z pasažérek objevil nadšenec Daniel Roche, který okolí hory Mont Blanc pročesával několik let ve snaze najít zbytky havarovaného letadla.

Už v roce 2013 našel francouzský horolezec ve sněhu bednu s logem Air India. Narazil na skutečný poklad. Uvnitř byly rubíny, safíry a smaragdy v celkové hodnotě přes sedm milionů korun. O rok dříve zase horská služba narazila na pytel diplomatické pošty z roku 1966.

Ochranná zóna kolem Mont Blancu

Přestože je montblanský masiv největší pohoří v západní Evropě a leží v něm i nejvyšší hora Mont Blanc, i tady je vidět dopad klimatické změny. Celkem jedenáct vrcholů v masivu měří přes 4000 metrů, Mont Blanc měří 4810 metrů nad mořem. Jeho ledovce ale rychle ubývají. Ledovec Bossons, který postupně odkrývá místo leteckého neštěstí, je jen jedním z nich.

Loni v létě italské úřady uzavřely část silnic a evakuovaly horské chaty na italské straně Mont Blancu kvůli ledovci Planpincieux, u kterého hrozilo, že uvolní na 250 tisíc metrů krychlových ledové masy. Experti tehdy upozorňovali, že část ledovce se spouští každý den o 50 až 60 centimetrů. Celý ledovec monitorují už od roku 2013.

Na francouzské straně, tedy na severním úbočí Mont Blancu, taje údolní ledovec Mar de Glace (Ledové moře). Od roku 1996 se zmenšil o 300 metrů na délku a ztenčil se o 65 metrů.

Francouzská vláda má v plánu vytvořit kolem Mont Blancu ochrannou zónu a omezit v ní počet návštěvníků. Každý rok se nejvyšší horu Evropy pokusí zdolat kolem 30 tisíc lidí, což je vzhledem k teplým dnům zhruba 200 až 300 lidí denně. Prezident Emmanuel Macron letos v únoru na návštěvě ledovce Mar de Glace prohlásil, že Francie musí chránit biologickou rozmanitost hory. "Tání ledovce, které tu pozorujeme, je nevyvratitelným důkazem klimatické změny," nechal se slyšet.

Video: Tropy za polárním kruhem jsou časovaná bomba

Jeden den s vysokou teplotou by nebyl problém, ale je zarážející, že tahle teplá vlna trvá už od prosince, říká vedoucí Centra polární ekologie. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy