Aktualizováno 21. 9. 2013 10:19
Tajfun doprovází vichr o rychlosti 220 kilometrů za hodinu.
Taipei
Taipei | Foto: Lenka Fojtíková

Tchaj-pej - Kolem 2500 lidí na Tchaj-wanu vyhnal z domovů "supertajfun" Usagi, který se přehnal zejména kolem jižní části ostrova a ovlivnil i počasí na Filipínách. Tam byly preventivně evakuovány z nejohroženějších míst stovky osob.

V sobotu ráno se oko uragánu provázené vichry o rychlosti přes 220 kilometrů za hodinu nacházelo asi 550 kilometrů jižně od tchajwanské metropole Tchaj-pej. Předtím tajfun udeřil na filipínské ostrovy Batanes, odkud nejsou ještě dostupné informace o vzniklých škodách a případných zraněných či mrtvých.

Usagi ohrožuje také Hongkong, kde ho místní meteorologická služba označila za "vážnou hrozbu" v průběhu neděle a pondělka.

Hongkongská letecká společnost Cathay Pacifik proto oznámila, že od nedělních 12:00 SELČ ruší veškeré své lety. V pondělí je bude postupně obnovovat, pokud se "podmínky zlepší". Ve stejné době se chystá zrušit svá spojení i další hongkongská společnost Dragonar. Mezinárodní letiště ale zůstane otevřené.

Usagi dosahuje úctyhodného průměru 1100 kilometrů a přináší sebou lijáky, které způsobily v zasažených oblastech lokální záplavy. Meteorologové varovali, že na východním pobřeží Tchaj-wanu by mohl napršet až metr srážek.

Na zatím nejsilnější tajfun nynější sezóny se chystá už také kontinentální Čína. Přípravy před bouří jsou úporné zejména v Hongkongu a v oblastech podél Perlové řeky, které by vichřice měla naplno bičovat v průběhu neděle.