Tajfun rozdrtil město vysunuté do moře. Nemělo šanci

Martin Novák Martin Novák
11. 11. 2013 16:55
Po tajfunu není v zasažených oblastech Filipín jídlo, pití, léky. A blíží se další bouře
Letoun Hercules na letišti v Taclobanu.
Letoun Hercules na letišti v Taclobanu. | Foto: Reuters

Manila - Jen málo pomoci se zatím dostalo k lidem na filipínských ostrovech Leyte a Samar, postižených jedním z nejsilnějších tajfunů ve známé historii.

Dvousettisícové město Tacloban víceméně přestalo existovat, téměř všechny budovy vítr a voda srovnaly se zemí.

Dopravu pomoci komplikuje špatný stav místního letiště. V pondělí tam přistálo několik amerických dopravních letounů C-130 Hercules s potravinami, pomoc dorazila i ze sousedního ostrova Cebu. Zatím to ale nestačí pokrýt potřeby obyvatel.

Foto: Reuters

"Už je to čtyři dny, co tajfun udeřil. Potřebujeme vodu a jídlo. Jsme fyzicky i psychicky vyčerpáni. Potřebujeme koordinované, organizované skupiny k odklízení mrtvých, k přísunu potravin a k zastavení rabování," uvedla čtyřiapadesátiletá Joan Lumbre-Wilsonová z Taclobanu.

Z města je hlášeno rabování obchodů, hotelů i soukromých domů a bytů. Filipínský prezident Benigno Aquino vyhlásil stav národní katastrofy a do postižených oblastí poslal armádu, aby obnovila pořádek.

Nemocnice ve městě pracují v provizorních podmínkách. Nemají léky ani elektřinu, přitom jsou zavaleny zraněnými, kteří potřebují akutní ošetření.

"Nemůžeme takto dlouho fungovat, nemáme potřebné vybavení a léky," řekl lékař z místní soukromé nemocnice.

Počet obětí zatím není jasný. Filipínské úřady se obávají, že překročí deset tisíc. V Taclobanu lidé stále hledají své příbuzné ve zřícených domech, ale některé voda odnesla pryč.

Dvaadvacetiletá Jean Mae Amandeová řekla novinářům, že proud ji nesl v sobotu několik kilometrů. Měla ale štěstí, přežila.

Publicistka a překladatelka Naďa Straková často pobývá na Filipínách a Tacloban zná dobře. Podle ní má město velmi nešťastnou polohu.

Letoun Hercules na letišti v Taclobanu.
Letoun Hercules na letišti v Taclobanu. | Foto: Reuters

"Je hodně vysunuté do moře. Většina města je - nebo spíš byla - na úrovni moře, proto ho to tak smetlo. Navíc je to jedna z nejchudších oblastí Filipín a domy jsou stavěny z nejlevnějšího materiálu. Ten nápor vody nemohly vydržet," říká Naďa Straková.

Přísun další pomoci do postižených oblastí komplikuje další bouře, která se tvoří jihovýchodně od Filipín. Podle meteorologů přinese prudké deště. 

Tajfun Haiyan překonal všechny pohromy, které Filipíny zasáhly. V roce 1976 si tsunami vyžádala pět tisíc lidských životů, letos to bude téměř jistě horší.

Do některých zasažených a přitom obydlených oblastí ostrova Leyte na pobřeží se zatím nikdo nedostal." Filipínci jsou na tajfuny a katastrofy zvyklí, ale toto je přece jen jiný kalibr," říká Naďa Straková.

 

Právě se děje

Další zprávy