Tajfun Neoguri usmrtil dva lidi a blíží se k ostrovu Kjúšú

ČTK ČTK
9. 7. 2014 6:39
Úřady dosud nařídily evakuaci stovek tisíc lidí. Nové přívalové deště mohou přinést za dva dny tolik vody, kolik běžně naprší za měsíc.
Foto: Reuters

Tokio - Tajfun Neoguri, který za sebou na ostrově Okinawa zanechal nejméně dva mrtvé a statisíce evakuovaných lidí, mírně zeslábl a blíží se k jednomu z hlavních japonských ostrovů Kjúšú.

Meteorologové varují před přívalovými dešti, které by na ostrově mohly vyvolat povodně. Ráno místního času (po půlnoci SELČ) se pohyboval severním směrem Východočínským mořem a rychlostí 20 kilometrů v hodině se blížil ke Kjúšú.

Během svého přechodu přes Okinawu zabil větrný vír nejméně dva lidi a dalších 30 se zranilo, většinou při pádech; žádná zranění prý nejsou vážná. Zatímco v úterý úřady nařídily evakuaci přes půl milionu obyvatel ostrova, dnes se týká již "jen" okolo 200 tisíc lidí. Na televizních záběrech byly vidět zaplavené ulice a nejméně jedna zničená budova na Okinawě.

Bouře Neoguri na snímku NASA.
Bouře Neoguri na snímku NASA. | Foto: Reuters

Rychlost větru v tajfunu sice ve středu mírně opadla ze 160 na 126 kilometrů v hodině, pro Kjúšů, kam by měl dorazit nejpozději ve čtvrtek ráno místního času (okolo středeční půlnoci SELČ), však i tak bude představovat nebezpečí.

Hrozí sesuvy půdy

"Tento tajfun má velice aktivní dešťové mraky a tak to bude i nadále, když bude postupovat východním směrem přes oblasti, které již byly zasaženy silnými přívaly srážek v rámci dešťové sezony," řekl na tiskové konferenci jeden z meteorologů Japonské meteorologické agentury (JMA).

Nové přívalové deště, během nichž by mohlo za dva dny napršet tolik vody, kolik normálně spadne za měsíc, tak na Kjúšú mohou způsobit sesuvy vodou již nasycené půdy či povodně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy