Tajfun Megi v Číně způsobil sesuv půdy, záchranáři pátrají po 27 lidech

ČTK ČTK
28. 9. 2016 18:10
V úterý usmrtil mohutný tajfun také čtyři lidi na Tchaj-wanu, 625 osob zranil a způsobil škody za více než deset milionů dolarů. Nyní už zeslábl na tropickou bouři a podle meteorologů by měl dál ztrácet na síle.
Tajfun Megi zaplavil východní Čínu.
Tajfun Megi zaplavil východní Čínu. | Foto: Reuters

Peking - Sedmadvacet lidí se pohřešuje po sesuvu půdy ve východní oblasti Číny, kde udeřil tajfun Megi. Informovala o tom agentura AFP.

Sesuv pohřbil desítky domů ve vesnici Su-cchun v provincii Če-ťiang, po nezvěstných pátrá na 300 záchranářů. Předtím tajfun zabil v provincii Fu-ťien jednoho člověka, když mohutný proud záplavové vody zničil jeho dům.

V úterý usmrtil mohutný tajfun také čtyři lidi na Tchaj-wanu, 625 osob zranil a způsobil škody za více než deset milionů dolarů (přes 240 milionů Kč).

Ve středu před svítáním udeřil na čínské pobřežní město Čchüan-čou v provincii Fu-ťien. Následně zeslábl na tropickou bouři. Meteorologové předpovídají, že bouře nyní bude postupovat severozápadním směrem a dál ztrácet na síle.

V provincii Fu-ťien byly zavřeny školy a zrušeny desítky letů a železničních spojů. Čínská státní televize odvysílala záběry z provinční metropole Fu-čou, na nichž je vidět místní obyvatele, jak se brodí po kolena ve vodě, jež zaplavila hlavní ulice. Záběry ukazují i záchranáře, kteří přepravují místní obyvatele ulicemi do bezpečí na nafukovacích člunech.

Na Tchaj-wanu zůstávalo po řádění živlu neprůjezdných deset dálnic kvůli sesuvům půdy, množství domů je zatopených. Většina škol i úřadů, které byly v úterý uzavřeny, ani ve středu nefungovala.

Ze 14 800 evakuovaných setrvává v provizorních přístřešcích kolem 4300 lidí. Úřady sledují tchajwanské horské regiony kvůli dalším možným sesuvům.

Tajfun Megi v úterý na Tchaj-wanu způsobil přerušení dodávek elektřiny pro 3,8 milionu domácností a ochromil dopravu. Přerušen byl provoz rychlovlaku, který spojuje sever a jih ostrova a v metropoli Tchaj-peji nejezdila většina linek autobusů a metra.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 1 hodinou

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy