Tajfun Megi v Číně způsobil sesuv půdy, záchranáři pátrají po 27 lidech

ČTK ČTK
28. 9. 2016 18:10
V úterý usmrtil mohutný tajfun také čtyři lidi na Tchaj-wanu, 625 osob zranil a způsobil škody za více než deset milionů dolarů. Nyní už zeslábl na tropickou bouři a podle meteorologů by měl dál ztrácet na síle.
Tajfun Megi zaplavil východní Čínu.
Tajfun Megi zaplavil východní Čínu. | Foto: Reuters

Peking - Sedmadvacet lidí se pohřešuje po sesuvu půdy ve východní oblasti Číny, kde udeřil tajfun Megi. Informovala o tom agentura AFP.

Sesuv pohřbil desítky domů ve vesnici Su-cchun v provincii Če-ťiang, po nezvěstných pátrá na 300 záchranářů. Předtím tajfun zabil v provincii Fu-ťien jednoho člověka, když mohutný proud záplavové vody zničil jeho dům.

V úterý usmrtil mohutný tajfun také čtyři lidi na Tchaj-wanu, 625 osob zranil a způsobil škody za více než deset milionů dolarů (přes 240 milionů Kč).

Ve středu před svítáním udeřil na čínské pobřežní město Čchüan-čou v provincii Fu-ťien. Následně zeslábl na tropickou bouři. Meteorologové předpovídají, že bouře nyní bude postupovat severozápadním směrem a dál ztrácet na síle.

V provincii Fu-ťien byly zavřeny školy a zrušeny desítky letů a železničních spojů. Čínská státní televize odvysílala záběry z provinční metropole Fu-čou, na nichž je vidět místní obyvatele, jak se brodí po kolena ve vodě, jež zaplavila hlavní ulice. Záběry ukazují i záchranáře, kteří přepravují místní obyvatele ulicemi do bezpečí na nafukovacích člunech.

Na Tchaj-wanu zůstávalo po řádění živlu neprůjezdných deset dálnic kvůli sesuvům půdy, množství domů je zatopených. Většina škol i úřadů, které byly v úterý uzavřeny, ani ve středu nefungovala.

Ze 14 800 evakuovaných setrvává v provizorních přístřešcích kolem 4300 lidí. Úřady sledují tchajwanské horské regiony kvůli dalším možným sesuvům.

Tajfun Megi v úterý na Tchaj-wanu způsobil přerušení dodávek elektřiny pro 3,8 milionu domácností a ochromil dopravu. Přerušen byl provoz rychlovlaku, který spojuje sever a jih ostrova a v metropoli Tchaj-peji nejezdila většina linek autobusů a metra.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy