reklama
 
 

Tajfun Lekima dorazil k čínským břehům. Zemřelo 18 lidí, další úřady pohřešují

Aktualizováno 10. 8. 2019 11:40
Čínu zasáhl tajfun Lekima | Video: Reuters |  01:00
Nejméně 18 lidí v sobotu zemřelo, když pobřeží Číny zasáhl tajfun Lekima. Dalších 14 lidí se pohřešuje, uvedla s odvoláním na čínskou státní televizi agentura AP. Kvůli silné bouři se zřítilo přes 200 domů a dalších 3200 jich bylo poškozeno. Ještě před úderem tajfunu bylo evakuováno přes milion lidí, z toho asi 253 000 v Šanghaji. Na východě Číny musely být zrušeny tisíce letů a rovněž některá vlaková spojení.

Tajfun udeřil na čínskou pevninu ráno místního času, provázel ho vítr o rychlosti až 187 kilometrů za hodinu. Bouře se teď přesouvá k severu a slábne, informovala čínská média. Není tedy už "supertajfunem", jak ji předtím označili čínští meteorologové.

Kvůli tajfunu se ocitly bez elektřiny téměř tři miliony domácností, silný vítr totiž strhává sloupy elektrického vedení. Všechny oběti přišly o život na okraji přístavního města Wen-čou. Hladina řeky se tam zvýšila o deset metrů a voda zaplavila okolní domy.

Na Tchaj-wanu musela být v pátek kvůli tajfunu zrušena letecká spojení, uzavřeny byly i školy a tržnice. Bez elektřiny se ocitlo na 40.000 domácností a zrušena byla i většina vlakových spojení na vysokorychlostní trati.

Tajfuny jsou v letních měsících v Číně relativně běžné. Minulý týden ale meteorologové oznámili, že letos je počet tajfunů proti předchozím rokům podprůměrný.

Video: Tajfun Mangkhut v Číně provází silný vítr a záplavy. 

Silný vítr a záplavy. Tajfun Mangkhut zasáhl po Filipínách i Čínu | Video: Reuters |  01:48

autor: ČTK | 10. 8. 2019 9:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama