V těchto místech vznikají nové hvězdy. Nejvýkonnější teleskop pořídil další snímky

V těchto místech vznikají nové hvězdy. Nejvýkonnější teleskop pořídil další snímky
V červenci teleskop Jamese Webba vyfotografoval největší planetu sluneční soustavy, Jupiter. Snímek zveřejněný v pondělí je složen z několika záběrů, pořízených různými filtry kamery - díky tomu můžeme pozorovat polární záře, mlhoviny, oblačnost na planetě i obří bouři, která je tak velká, že by dokázala pohltit celou Zemi, uvádí americká NASA. Najdeme ji na jižní polokouli jako bílou skvrnu, jinak se jí ale říká Velká červená skvrna.
Stephanův kvintet, skupina pěti galaxií v souhvězdí Pegase.
Nedlouho předtím nejvýkonnější teleskop vyfotografoval, co se stane, když se k sobě přiblíží dvě hvězdy známé jako WR 140. Ty jsou pět tisíc světelných let vzdálené od Země a přiblíží se k sobě každých osm let. Tehdy vytváří prachové prstence, které na fotce vypadají jako letokruhy stromů.
...
Foto: NASA / Oficiální stránky
Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 20. 10. 2022 13:27
Dosud nejvýkonnější teleskop, jaký kdy lidstvo vyslalo do vesmíru, pořídil nové snímky vzdálených kosmických těles. Ty nejnovější zobrazují Sloupy stvoření, které dostaly svůj název proto, že v nich vznikají hvězdy. Podívejte se na jedinečné fotografie z teleskopu Jamese Webba.
 

Právě se děje

Další zprávy