Tajemný vesmír v jedinečném detailu. Nejvýkonnější teleskop pořídil další snímky

Tajemný vesmír v jedinečném detailu. Nejvýkonnější teleskop pořídil další snímky
V červenci teleskop Jamese Webba vyfotografoval největší planetu sluneční soustavy, Jupiter. Snímek zveřejněný v pondělí je složen z několika záběrů, pořízených různými filtry kamery - díky tomu můžeme pozorovat polární záře, mlhoviny, oblačnost na planetě i obří bouři, která je tak velká, že by dokázala pohltit celou Zemi, uvádí americká NASA. Najdeme ji na jižní polokouli jako bílou skvrnu, jinak se jí ale říká Velká červená skvrna.
Stephanův kvintet, skupina pěti galaxií v souhvězdí Pegase.
První snímek z teleskopu Jamese Webba zveřejnila NASA v červenci. Zachycuje část vesmíru označovaného jako SMACS 0723, který je od Země pět miliard světelných let. Jsou na něm galaxie různého stáří a každá obsahuje stovky miliard hvězd. Fotografie také odhaluje, jak oblast vypadala před 13 miliardami let, tedy nedlouho po velkém třesku. "Vracíme se téměř na začátek," uvedl ředitel NASA Bill Nelson s tím, že jde o "nejhlubší pohled do vesmíru, jaký kdy byl pořízen".
...
Foto: NASA's James Webb Space Telescope / Flickr.com (CC BY 2.0)
Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 23. 9. 2022 11:42
Dosud nejvýkonnější teleskop, jaký kdy lidstvo vyslalo do vesmíru, pořídil nové snímky vzdálených kosmických těles. Planetu Neptun zachytil i s jejími prstenci a obíhajícími měsíci, což se předchozím sondám nepodařilo. Podívejte se na jedinečné fotografie z teleskopu Jamese Webba.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Nález čtyř mrtvých v Měšicích policie vyšetřuje jako trojnásobnou vraždu a sebevraždu

Policisté v pondělí našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti. Případ vyšetřují jako trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu, jde zřejmě o rodinnou tragédii, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Policisté na místě zasahovali po 13 hodině po upozornění sousedů, kteří rodinu dlouho neviděli. Se vstupem do domu jim pomohli hasiči. "Uvnitř policisté nalezli čtyři osoby bez známek života - dva dospělé a dvě nezletilé děti. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu," uvedla mluvčí.

Na místě jsou nyní kriminalisté a soudní lékař. "Byla nařízena soudní pitva, která určí přesné příčiny úmrtí všech osob," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Američan Snowden získal ruské občanství, patřičný dekret podepsal Putin

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži, získal ruské občanství. Patřičný dekret podepsal prezident Vladimir Putin, uvedly dnes tiskové agentury.

Devětatřicetiletý Snowden je jedním z více než sedmi desítek cizinců, kterým nyní úřady udělily ruské občanství. Výnos s jejich jmény byl zveřejněn na oficiálních vládních stránkách.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy