Tajemný Dagestán. Reportáž z líhně teroristů v Rusku

Jiří Just Jiří Just
2. 6. 2012 20:20
Reportér Aktuálně.cz navštívil region s nejhorší pověstí v Rusku
Po květnovém atentátu v dagestánské Machačkale zůstalo 14 mrtvých a desítky zraněných.
Po květnovém atentátu v dagestánské Machačkale zůstalo 14 mrtvých a desítky zraněných. | Foto: Reuters

Machačkala, Dagestán (od našeho spolupracovníka) - Je noc. Na Akušinského třídě, jedné z hlavních dopravních tepen Machačkaly, stojí improvizované barikády.

Dřevěné palety postavené na silnici nedovolují nikomu projet dál. Otočit se musí i policejní vůz. Okolo pobíhají skupinky lidí. Až z ruského federálního kanálu se dozvídáme, co se ve městě děje.

Bezpečnostní síly obklíčily dům, v němž se měl ukrývat islamistický terorista zapletený do krvavého atentátu z počátku května, jenž si vyžádal 14 mrtvých.

Protiteroristická operace trvala až do rána, ozbrojenec byl zastřelen. Tak zní oficiální verze.

Druhý den místní novináři tvrdí, že barikády z palet postavili zdejší obyvatelé - na protest proti operaci.

Přes Twitter a Facebook se mobilizovalo několik stovek lidí, kteří chtěli upozornit na - podle jejich názoru nezákonný - zásah. Podezřelý odmítal, že by měl něco společného s atentátem a prý se chtěl policistům vzdát.

I to je jeden z obrazů Dagestánu. Tato severokavkazská republika na pobřeží Kaspického moře má posledních několik let pověst nejnebezpečnějšího regionu v Rusku.

Nebezpečí v Dagestánu však zůstává běžnému návštěvníkovi skryto. O teroristech se dozvídá maximálně z televize.

Běžný život v ulicích hlavního města Dagestánu.
Běžný život v ulicích hlavního města Dagestánu. | Foto: Jiří Just

Bez obav o život

Nehledě na trojciferný počet obětí, které si za loňský rok vyžádaly střety mezi islamistickými ozbrojenci a vládními silami, v Dagestánu žádný výjimečný stav nepanuje. V hlavním městě Machačkale jsou policisté vidět jen u důležitých budov a na kontrolních stanovištích.

V Kizljaru, nedaleko hranice s Čečenskem, je situace skoro stejná.

Bezmála 50 tisícové město je typické regionální centrum na okraji Ruska. Na rozdíl od Machačkaly ho tvoří převážně jednopatrové cihlové domky. V centru se mezi zelenými korunami stromů blýská zlatá kopule pravoslavného kostelu.

Něco však Středoevropana přeci jen zarazí: Do města se nedá projet jinak než přes betonový checkpoint, na němž jsou naskládány pytle s pískem. Projíždějící auta si ale policisté jen ležérně prohlížejí.

O tom, že jsme v regionu, z něhož se rekrutují teroristé, kteří pak útočí v celém Rusku, svědčí na prašných kizlajrských ulicích to, že tu místo na obyčejné pochůzkáře narazíte na policisty s kalašnikovy pověšenými přes rameno. Obyvatelé si na taková opatření dávno zvykli.

Náboženský kompromis

Islám je v Dagestánu majoritním náboženství a má tu silný vliv. Na začátku devadesátých let zde proto uzavřeli většinu likérek, ale i jatka, která nezabíjela zvířata podle islámských zvyklostí. Těžko tu uvidíte obrázek typický pro Moskvu: Rusa vykračujícího si s pivem v ruce.

Dagestánští teroristé
Dagestánští teroristé | Foto: FSB Dagestán

To však neznamená, že by v republice platilo islámské právo šaría. Na rozdíl od sousedního Čečenska se tu o něm fakticky nemluví. Většina zdejších dívek se ráda obléká jako Evropanky a žádná mravnostní policie je za to nepronásleduje.

"Jednu dobu byla taková móda a některé ortodoxní věřící chodily v nikábech. Byla to hrůza. Nepatří to do naší kultury. Když jsem někoho takového viděla v autobusu, raději jsem vystoupila. Bála jsem se, že by mohla mít na sobě bombu," říká asi čtyřicetiletá obyvatelka Machačkaly Naida.

Na kus řeči s prezidentem

"Jsem stoupenec přiměřeného vztahu ruské státnosti, kultury, dagestánské kultury, tradicí a islámské duchovnosti. To vše by mělo být správně vyváženo. Pokud bychom brali ohled pouze na dagestánské tradice a islám, tak to je cesta k separatismu. A to považuji za slepou uličku," vysvětluje prezident Dagestánu Magomedsalam Magomedov.

"Vzájemný nesouhlas by neměl přerůst v ozbrojený konflikt. Není možné někomu nutit své názory se zbraní v ruce," tvrdí hlava obávané severokavkazské republiky.

"My nikoho za jeho názory nepronásledujeme, ani nezavrhujeme. Pokud jeho názory mají nějaké lidské rámce. Když se však někdo snaží svůj životní styl a názory vnutit ostatním se samopalem v ruce, tak to je už zločin," říká.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy