Tajemný Dagestán. Reportáž z líhně teroristů v Rusku

Jiří Just Jiří Just
2. 6. 2012 20:20
Reportér Aktuálně.cz navštívil region s nejhorší pověstí v Rusku
Po květnovém atentátu v dagestánské Machačkale zůstalo 14 mrtvých a desítky zraněných.
Po květnovém atentátu v dagestánské Machačkale zůstalo 14 mrtvých a desítky zraněných. | Foto: Reuters

Machačkala, Dagestán (od našeho spolupracovníka) - Je noc. Na Akušinského třídě, jedné z hlavních dopravních tepen Machačkaly, stojí improvizované barikády.

Dřevěné palety postavené na silnici nedovolují nikomu projet dál. Otočit se musí i policejní vůz. Okolo pobíhají skupinky lidí. Až z ruského federálního kanálu se dozvídáme, co se ve městě děje.

Bezpečnostní síly obklíčily dům, v němž se měl ukrývat islamistický terorista zapletený do krvavého atentátu z počátku května, jenž si vyžádal 14 mrtvých.

Protiteroristická operace trvala až do rána, ozbrojenec byl zastřelen. Tak zní oficiální verze.

Druhý den místní novináři tvrdí, že barikády z palet postavili zdejší obyvatelé - na protest proti operaci.

Přes Twitter a Facebook se mobilizovalo několik stovek lidí, kteří chtěli upozornit na - podle jejich názoru nezákonný - zásah. Podezřelý odmítal, že by měl něco společného s atentátem a prý se chtěl policistům vzdát.

I to je jeden z obrazů Dagestánu. Tato severokavkazská republika na pobřeží Kaspického moře má posledních několik let pověst nejnebezpečnějšího regionu v Rusku.

Nebezpečí v Dagestánu však zůstává běžnému návštěvníkovi skryto. O teroristech se dozvídá maximálně z televize.

Běžný život v ulicích hlavního města Dagestánu.
Běžný život v ulicích hlavního města Dagestánu. | Foto: Jiří Just

Bez obav o život

Nehledě na trojciferný počet obětí, které si za loňský rok vyžádaly střety mezi islamistickými ozbrojenci a vládními silami, v Dagestánu žádný výjimečný stav nepanuje. V hlavním městě Machačkale jsou policisté vidět jen u důležitých budov a na kontrolních stanovištích.

V Kizljaru, nedaleko hranice s Čečenskem, je situace skoro stejná.

Bezmála 50 tisícové město je typické regionální centrum na okraji Ruska. Na rozdíl od Machačkaly ho tvoří převážně jednopatrové cihlové domky. V centru se mezi zelenými korunami stromů blýská zlatá kopule pravoslavného kostelu.

Něco však Středoevropana přeci jen zarazí: Do města se nedá projet jinak než přes betonový checkpoint, na němž jsou naskládány pytle s pískem. Projíždějící auta si ale policisté jen ležérně prohlížejí.

O tom, že jsme v regionu, z něhož se rekrutují teroristé, kteří pak útočí v celém Rusku, svědčí na prašných kizlajrských ulicích to, že tu místo na obyčejné pochůzkáře narazíte na policisty s kalašnikovy pověšenými přes rameno. Obyvatelé si na taková opatření dávno zvykli.

Náboženský kompromis

Islám je v Dagestánu majoritním náboženství a má tu silný vliv. Na začátku devadesátých let zde proto uzavřeli většinu likérek, ale i jatka, která nezabíjela zvířata podle islámských zvyklostí. Těžko tu uvidíte obrázek typický pro Moskvu: Rusa vykračujícího si s pivem v ruce.

Dagestánští teroristé
Dagestánští teroristé | Foto: FSB Dagestán

To však neznamená, že by v republice platilo islámské právo šaría. Na rozdíl od sousedního Čečenska se tu o něm fakticky nemluví. Většina zdejších dívek se ráda obléká jako Evropanky a žádná mravnostní policie je za to nepronásleduje.

"Jednu dobu byla taková móda a některé ortodoxní věřící chodily v nikábech. Byla to hrůza. Nepatří to do naší kultury. Když jsem někoho takového viděla v autobusu, raději jsem vystoupila. Bála jsem se, že by mohla mít na sobě bombu," říká asi čtyřicetiletá obyvatelka Machačkaly Naida.

Na kus řeči s prezidentem

"Jsem stoupenec přiměřeného vztahu ruské státnosti, kultury, dagestánské kultury, tradicí a islámské duchovnosti. To vše by mělo být správně vyváženo. Pokud bychom brali ohled pouze na dagestánské tradice a islám, tak to je cesta k separatismu. A to považuji za slepou uličku," vysvětluje prezident Dagestánu Magomedsalam Magomedov.

"Vzájemný nesouhlas by neměl přerůst v ozbrojený konflikt. Není možné někomu nutit své názory se zbraní v ruce," tvrdí hlava obávané severokavkazské republiky.

"My nikoho za jeho názory nepronásledujeme, ani nezavrhujeme. Pokud jeho názory mají nějaké lidské rámce. Když se však někdo snaží svůj životní styl a názory vnutit ostatním se samopalem v ruce, tak to je už zločin," říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy