Tajemník Maa zvedá hlas proti cenzuře

Martin Novák Martin Novák
14. 2. 2006 13:45
Peking - Cenzura médií včetně internetu stále patří k základům politiky čínského režimu. Nemá to však už tak jednoduché jako dřív. Uvnitř: VIDEO.

Skupina někdejších vlivných činitelů vedená bývalým tajemníkem komunistického vůdce Mao Ce-tunga dnes zveřejnila protestní dopis proti zrušení přílohy listu nazvaného Deník čínské mládeže.

To je v zemi bezprecedentní postup už proto, že pod dopisem jsou podepsáni bývalí představitelé komunistické moci.

Bývalí funkcionáři jsou dnes pro svobodu slova

K autorům patří Maův tajemník a zároveň oficiální životopisec Li Žuej, bývalý šéf hlavního stranického deníku Chu Ťi-wej a někdejší tajemník politbyra odpovědný za propagandu Ču Chou-ce.

Podle šéfredaktora zakázané přílohy se ukazuje, že spory o svobodu médií se přenesly už i na úroveň stranických kádrů a lidí, kteří jsou u moci.

Protest se týká týdenní přílohy Bod mrazu, považované v rámci čínských možností za sídlo investigativní žurnalistiky. Oddělení komunistické strany pro propagandu přílohu zakázalo kvůli článku historika, který kritizoval projevy nacionalismu v čínských učebnicích dějepisu.

"Upírat veřejnosti právo na svobodu vyjadřování tak, že se všichni bojí vyslovit svůj názor, zaseje semena katastrofy do procesu politických a sociálních změn v Číně," píše se v dopise, který autoři rozeslali elektronickou poštou i novinářům, některým organizacím a čínským webovým stránkám, sídlícím v zahraničí.

Na kontrole internetu režim trvá

Režim za poslední rok v postoji vůči kritickým novinářům přitvrdil. Zakázal už tři deníky a internetovým žurnalistům i blogerům hrozí přísné tresty.

"Vláda vidí, že sociální problémy v zemi se prohlubují, a bojí se, že otevřené informace a kritika situaci ještě zhorší," řekl agentuře Reuters profesor žurnalistiky Ťiao Kuo-piao, v březnu vyhozený z univerzity kvůli kritice cenzury.

Google smí do Číny, ale musí se podvolit požadavkům režimu.
Google smí do Číny, ale musí se podvolit požadavkům režimu. | Foto: Google.com

Čínská vláda také omezuje působení portálů Yahoo! a Google v zemi. Povoluje jim vstup na místní lukrativní trh s více než 110 miliony uživatelů internetu (nejvíce na světě po USA), ale nutí je omezovat možnost vyhledávání "politicky citlivých" hesel. To se týká zejména webových stránek kritizujících vedení země, prosazujících nezávislost Tibetu a Tchaj-wanu nebo propagující duchovní hnutí Falun Kchung.

Někteří čínští blogeři tvrdí, že zákaz se vztahuje i na erotická a pornografická hesla a stránky.

 

Právě se děje

Další zprávy