Vědci zjistili původ tajemných vesmírných signálů. Pocházejí ze vzdálené trpasličí galaxie

Zahraničí Zahraničí
5. 1. 2017 18:22
Deset let vědci zkoumají původ tajemných signálů, které zachytilo několik teleskopů po celém světě. Trvají jen několik milisekund a jejich energie se vyrovná energii z 500 milionů Sluncí. Tým astrofyziků z americké Cornellovy univerzity nakonec přišel na to, odkud záblesky energie vycházejí. Jejich zdroj se nachází v trpasličí galaxii vzdálené tři miliardy světelných let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Youtube/NASA

Washington – Američtí astronomové objevili zdroj záhadných vesmírných signálů, které během posledních deseti let zachytilo několik teleskopů po celém světě.

Takzvané rychlé rádiové záblesky (FRB – fast radio bursts, pozn. red.), které na Zemi poprvé zaregistrovali v roce 2007, se vědci snažili vysvětlit mnoha způsoby. Pocházely z černé díry, obří hvězdy, nebo je snad vysílala mimozemská civilizace?

Po celé dekádě spekulování konečně přinesl tým astrofyziků z americké Cornellovy univerzity první odpověď na jednu z mnoha otázek. Signál pochází z trpasličí galaxie vzdálené tři miliardy světelných let.

Přestože objev nerozptýlil všechny záhady obestírající tajemné signály, představuje významný posun. Výzkum je velice obtížný, protože rychlé rádiové záblesky působí velmi krátce a intenzivně. V řádu milisekund vydávají tolik energie, kolik dokáže například Slunce vyprodukovat za 10 000 let. Jinými slovy, vydají v jednu chvíli takové množství energie jako 500 milionů Sluncí.

"Toto zjištění otevírá bránu do nové oblasti vědy a objevů," cituje magazín Nature astronomku Sarah Burke-Spolaorovou z West Virginia State University.

Poprvé záblesk zachytil v roce 2007 radioteleskop v australském Novém Jižním Walesu. Od té doby se to znovu podařilo na různých místech Země ještě 18krát. Pouze teleskop v Portoriku je dokázal zachytit opakovaně.

Právě na něj se objevitel Shami Chatterjee z Cornellovy univerzity se svým vědeckým týmem soustředil. Po šesti měsících se jim podařilo detekovat devět dalších signálů a vystopovat jejich původ.

Daleká trpasličí galaxie, která signály vysílá, je desetkrát menší než Mléčná dráha. Fakt, že se v ní nachází zdroj tak silných rychlých rádiových vln, je pro astronomy překvapivé zjištění.

Co přesně tyto vysokoenergetické záblesky vyvolává, přesto zůstává předmětem intenzivních debat. Pravděpodobným kandidátem jsou podle doktora Chatterjeeho neutronové hvězdy s velmi silným magnetickým polem. "Nalezení zdrojové galaxie v takové vzdálenosti je velkým krokem vpřed, ale stále před sebou máme ještě mnohem více práce, než úplně pochopíme, co tyto věci vlastně jsou," uzavírá Chatterjee.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy