Kamarád Joe je obyčejný člověk, Trumpa porazí. Byli jsme v domě, kde vyrůstal Biden

Daniel Anýž Daniel Anýž
26. 6. 2019 11:48
Ve svých čtyřiaosmdesáti letech tráví Anne Kearnsová z města Scranton v americké Pensylvánii už většinu večerů doma. Raději si čte, než že by vysedávala před televizí. Tento týden se bude ale hned dva dny za sebou, ve středu a ve čtvrtek, dívat. V Miami na Floridě se budou konat první debaty demokratických kandidátů do prezidentských voleb v roce 2020. A paní Anne má jasného favorita, svého přítele Joea Bidena.
Anne Kearnsová, která od roku 1961 žije v Bidenově rodném domě.
Anne Kearnsová, která od roku 1961 žije v Bidenově rodném domě. | Foto: Daniel Anýž

Scranton, USA (od našeho zpravodaje) - Jde o nejpočetnější pole demokratických kandidátů v moderní historii USA. Pořádající Demokratický národní výbor (DNC) je musel pro debatu rozdělit do dvou skupin, na dva večery po deseti kandidátech, a ani tak se na všechny nedostalo. Demokratický peleton má nyní celkem 24 účastníků.

"Bude to pro něho tvrdé. Obávám se, že všichni ostatní na něj budou útočit. Ale Joe má nejvíce politických zkušeností, na rozdíl od většiny z nich právě i s  televizním debatami," předpovídá Anne Kearnsová to, o čem předem psali i američtí komentátoři.

Bývalý americký viceprezident a dlouholetý senátor Joe Biden, který v tuto chvíli mezi demokraty jasně vede v průzkumech a v hypotetickém souboji by nyní porazil i Donalda Trumpa, bude terčem soustředěného útoku svých spolustraníků.

Když paní Anne říká jen "Joe", tak to není familiérní označení, kterým by si Bidena o své vůli přivlastňovala. S Joem Bidenem se skutečně dobře znají, paní Anne ho považuje za svého přítele. Opakovaně ji navštěvuje, zatím naposledy se u ní doma stavil letos v dubnu. U ní doma, kde on kdysi žil a nyní tu je paní Anne.

Joe Biden se ve Scrantonu v roce 1942 narodil a až do deseti let zde vyrůstal.

Mezi místními jsou stále jeho kamarádi z dětství - spolužáci ze základky, katolické školy Sv. Pavla. V jednopatrovém rodinném domku ve čtvrti Green Rigde, kde dnes bydlí paní Anne, jako kluk u kuchyňského stolu poslouchal, jak jeho dědeček s irským zápalem debatuje o politice.

"Joe je stále úplně obyčejný člověk jako my. Když se sem vrátí, každý ho chce pozdravit. A všichni si teď přejí, aby se stal prezidentem," říká paní Anne a listuje albem fotek z četných Bidenových návštěv.

Ostřelování z obou stran

K případnému vítězství je ale ještě hodně dlouhá cesta. Nejdříve by Biden musel potvrdit svoji současnou roli favorita mezi demokraty a příští rok na jaře vyhrát primárky. První televizní debata je přitom jen startovním výstřelem celého dlouhého předvolebního běhu.

Ve čtvrtek bude Biden stát na pódiu ve středu skupiny, kde bude mít po levé ruce senátora z Vermontu Bernieho Sanderse. Ten Bidena kritizuje, že v roce 2003 souhlasil s válkou v Iráku nebo že podporoval volně-tržní dohody Baracka Obamy.

A obecně Sanders staví do kontrastu Bidenovy středové pozice se svými vlastními, liberálně-levicovými programovými návrhy, jako je v prvé řadě "evropský" systém všeobecného zdravotního zabezpečení garantovaného státem.

Rodný dům Joea Bidena.
Rodný dům Joea Bidena. | Foto: Daniel Anýž

Jiný kontrast bude mít sedmašedesátiletý Biden na debatní scéně po pravé ruce, kde bude stát o čtyřicet let mladší starosta města South Bend z Indiany Pete Buttigieg. Ten je kromě jiného prvním gayem, který se takto vážně uchází o úřad prezidenta. Vedle Bidena to ale bude především jeho mládí, které bude svádět k otázce, zda Biden už není za zenitem. Zda není na prezidenta už starý.

"Mně je 84 let, takže bych těžko mohla říkat, že je Joe starý," usmívá se Anne Kearnsová. "Různí lidé stárnou v různém věku a Joe má mnohem více elánu a entuziasmu než řada mých známých, kteří jsou o dost mladší," dodává.

28 lidí v Bílém domě

S manželem se do domku nastěhovali v roce 1961 a vychovali šest dětí, v rodině je už šestnáct vnoučat. Při jedné příležitosti, když se Biden dozvěděl, že Anne ještě nebyla v Bílém domě, se rozhodl, že se to musí okamžitě napravit.

"A za tři týdny jsme tam byli, celá rodina, celkem nás bylo 28," dokončuje Anne Kearnsová historku. A na rozloučenou ještě přidá hádanku.

Když ještě učila architekturu na místní katolické škole Marywood University, měla na začátku 90. let i hostujícího studenta z Prahy. "Byl moc dobrý, chytrý, jmenoval se Jan, ale už nevím, jak dál," popisuje. Prý by ráda věděla, jak se jejímu oblíbenému českému studentovi dál vedlo.

Slova paní Anne o tom, že tady by si všichni přáli Bidenovo vítězství, se ve čtvrti Green Ridge naplňují na každém kroku. Čtyřicetiletému Chrisi Saundersovi se melou pod rukama čtyři hodně živé děti, ale i on se rád pustí do rozhovoru o Bidenovi.

Jeho matka, kterou přivolá, přinese fotografie z Bidenových návštěv. "Nejezdí sem jen kvůli politice, ale protože se sem vrací jako domů. Třeba na svatého Patrika nebo na oslavy Dne nezávislosti tady často byl," říká Carol Saundersová.

Chris Saunders se svými dětmi.
Chris Saunders se svými dětmi. | Foto: Daniel Anýž

Na otázku, zda věří, že Biden by mohl porazit Trumpa, se paní Carol nadechne a řekne: "Doufám, doufám, doufám." Je v tom cítit obrovské přání, velká naděje, ale i náznak nejistoty.

Vyhraje znovu Trump?

Pro stopu nejistoty je v tomto koutu Pensylvánie dobrý důvod. Přímo ve Scrantonu, osmdesátitisícovém městě, kde jsou lidé zaměstnáni ve službách, zdravotnictví či v cestovním ruchu, Hillary Clintonová v roce 2016 vyhrála a žádný problém by tady jistě neměl ani Biden.

Směrem na jih Scranton přechází v předměstí a venkov, odkud na konci minulého století odešly výrobní provozy a s nimi i pracovní místa. A ve volbách v roce 2016 tu bylo všechno jinak.

Donald Trump tam vyhrál, když na jeho stranu přešla řada bývalých demokratických voličů. Jako první republikán od roku 1988 získal i celý stát Pensylvánie, což pak Trumpa (společně s vítězstvím v Michiganu a Wisconsinu) přivedlo do Bílého domu.

Dishita Bhekselová, volička Donalda Trumpa.
Dishita Bhekselová, volička Donalda Trumpa. | Foto: Daniel Anýž

Může se to opakovat? Čtyřicetiletá Dishita Bhekselová věří, že ano. V menším nákupním centru na jižním okraji města má na starosti obchod s pivem. Stejně jako v roce 2016 bude v roce 2020 znovu volit Trumpa a ve svém okolí prý nezná nikoho, kdo by se od Trumpa odvrátil.

Jejím hlavním motivem pro hlas Trumpovi byl a je strach z ilegální imigrace, kterou Trump slíbil rázně potlačit. Ona sama se do USA vdala z Indie, americké občanství má od roku 2009.

"A s Trumpem jsem i jinak spokojená, je vidět, že lidé mají více peněz," tvrdí paní Dishita, že v posledním roce jim v obchodě stouply tržby. A Biden? "Už tam byl moc dlouho, moc dlouho byl politik," říká.

To, co o pár kilometrů dál, v Bidenově rodné čtvrti Green Ridge, považují lidé ze jeho přednost, je pro voličku Trumpa naopak zdroj nedůvěry.

Nejlepší je z Ameriky

Český novinář nemá co mluvit americkým voličům do jejich politických preferencí - ani paní Anne Kearsnové, která dá svůj hlas Bidenovi, ani Trumpově příznivkyni Dishitě Bhekselové. Je to jejich země, jejich volba.

Když si ale paní Dishita ve svém krámku stoupne ke krabicím s pivem Miller Lite a hrdě tvrdí, že americké pivo je nejlepší na světě, musí se ozvat.

"Ne, paní Dishito, i kdyby to říkal Trump, tak to není pravda." Dishita Bhekselová smířlivě pokrčí rameny. Možná i proto, že co se týče piva, Donald Trump - jako přísný abstinent - asi ani pro ni autoritou není. I když jinak na něj nedá dopustit.

Video: Uchovejme Ameriku velkou. Trump zahájil kampaň za své znovuzvolení

Uchovejme Ameriku velkou. Trump zahájil kampaň za své znovuzvolení | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy