Tady má být olympiáda? supí ruští sportovci před Soči

Alexandra Malachovská
21. 2. 2013 12:01
Letovisko, které má reprezentovat Rusko, je plné odpadků. Seriál Aktuálně.cz
Tady se má za rok konat olympiáda.
Tady se má za rok konat olympiáda. | Foto: Reuters

Moskva/Soči (od naší spolupracovnice) - Kreml se podivuje nad tím, jak šplhají náklady na přípravu sportovišť. Ochránci lidských práv pro změnu kritizují údajně otrocké podmínky dělníků na staveništích.

Nelichotivá slova na adresu Soči ovšem rok před startem olympiády zaznívají i z úst některých sportovců.

Krasobruslař Alexej Jagudin, který se účastnil zkušebního zahajovacího ceremoniálu, tvrdí, že lázeňské město je v zoufalém stavu.

"Je to zkrátka žumpa a hulvátství. Copak se tady může konat zimní olympiáda?" shrnul své dojmy na Twitteru. Kladných momentů prý zaznamenal velmi málo.

Tady pocítíte vlastenectví

V rozhovoru pro Sovětskij sport pak vysvětlil, že nemá na mysli sportovní objekty, ale celkovou situaci ve městě. "Chtěl jsem upozornit na odpadky a špínu v místech, která nejsou spojena s olympiádou. Byl jsem otřesen tím, co jsem viděl."

Na odpadky si podle něj stěžují i místní obyvatelé, kteří však "s tím nic nedělají". "Je to asi záležitost ruské mentality, zvyku, že to za ně někdo udělá," uvedl. Zdůraznil ale, že je pyšný na to, že se olympiáda uskuteční v Rusku.

Trenérka krasobruslařů Taťjana Tarasovová tvrdí, že všechno není tak zlé a že Soči má co nabídnout. Ledový palác Bolšoj pro 12 tisíc diváků je podle ní "krasavec, kde pocítíte vlastenectví".

Takhle předával kanadský Vancouver štafetu ruské Soči.
Takhle předával kanadský Vancouver štafetu ruské Soči. | Foto: Reuters

Sám prezident Vladimir Putin se při slavnostní ceremonii v Soči nechal slyšet, že současné práce nemají obdoby "v ruských dějinách, ani v historii olympijského hnutí".

Podle něj se město stane jedním z nejlepších středisek na světě. Kritici upozorňují na subtropické klima, jež může působit jisté problémy, ale nepochybují, že to organizátoři zvládnou.

Po olympiádě fotbal

Novináři, kteří situaci mapovali s ročním předstihem, si podle serveru newsru.com pochvalují komfortní hotely i dobré technické zázemí. Podle deníku Nězavisimaja gazeta ale reálně hrozí vysoké ceny za ubytování a služby.

Hotely jsou už nyní prakticky obsazeny a ubytování v soukromí může přijít minimálně na 6000 rublů (asi 3800 korun). Turisté, kteří se do Soči vydají "na vlastní pěst", by tak mohli zaplatit až 200 tisíc rublů (asi 126 tisíc korun).

Tak Vladimir a Dmitrij brázdili sočské svahy:

I proto premiér Dmitrij Medveděv podepsal v minulých dnech výnos, jímž stanovuje maximální ceny v hotelích v době olympijských her. Samotní hoteliéři restrikce odmítají s tím, že pro ně nejsou směrodatné.

Navzdory problémům ale komentátoři připomínají, že četné objekty jsou již připraveny nebo mají být dokončeny v nejbližší době. Ještě před olympiádou se plánuje jejich využívání při různých soutěžích. Pokračovat se v tom má i po olympiádě. Už v roce 2018 se v Soči plánuje mistrovství světa ve fotbale.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová. Cenu uděluje Rada Evropy a Knihovna Václava Havla.

před 9 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy