Tady má být olympiáda? supí ruští sportovci před Soči

Alexandra Malachovská
21. 2. 2013 12:01
Letovisko, které má reprezentovat Rusko, je plné odpadků. Seriál Aktuálně.cz
Tady se má za rok konat olympiáda.
Tady se má za rok konat olympiáda. | Foto: Reuters

Moskva/Soči (od naší spolupracovnice) - Kreml se podivuje nad tím, jak šplhají náklady na přípravu sportovišť. Ochránci lidských práv pro změnu kritizují údajně otrocké podmínky dělníků na staveništích.

Nelichotivá slova na adresu Soči ovšem rok před startem olympiády zaznívají i z úst některých sportovců.

Krasobruslař Alexej Jagudin, který se účastnil zkušebního zahajovacího ceremoniálu, tvrdí, že lázeňské město je v zoufalém stavu.

"Je to zkrátka žumpa a hulvátství. Copak se tady může konat zimní olympiáda?" shrnul své dojmy na Twitteru. Kladných momentů prý zaznamenal velmi málo.

Tady pocítíte vlastenectví

V rozhovoru pro Sovětskij sport pak vysvětlil, že nemá na mysli sportovní objekty, ale celkovou situaci ve městě. "Chtěl jsem upozornit na odpadky a špínu v místech, která nejsou spojena s olympiádou. Byl jsem otřesen tím, co jsem viděl."

Na odpadky si podle něj stěžují i místní obyvatelé, kteří však "s tím nic nedělají". "Je to asi záležitost ruské mentality, zvyku, že to za ně někdo udělá," uvedl. Zdůraznil ale, že je pyšný na to, že se olympiáda uskuteční v Rusku.

Trenérka krasobruslařů Taťjana Tarasovová tvrdí, že všechno není tak zlé a že Soči má co nabídnout. Ledový palác Bolšoj pro 12 tisíc diváků je podle ní "krasavec, kde pocítíte vlastenectví".

Takhle předával kanadský Vancouver štafetu ruské Soči.
Takhle předával kanadský Vancouver štafetu ruské Soči. | Foto: Reuters

Sám prezident Vladimir Putin se při slavnostní ceremonii v Soči nechal slyšet, že současné práce nemají obdoby "v ruských dějinách, ani v historii olympijského hnutí".

Podle něj se město stane jedním z nejlepších středisek na světě. Kritici upozorňují na subtropické klima, jež může působit jisté problémy, ale nepochybují, že to organizátoři zvládnou.

Po olympiádě fotbal

Novináři, kteří situaci mapovali s ročním předstihem, si podle serveru newsru.com pochvalují komfortní hotely i dobré technické zázemí. Podle deníku Nězavisimaja gazeta ale reálně hrozí vysoké ceny za ubytování a služby.

Hotely jsou už nyní prakticky obsazeny a ubytování v soukromí může přijít minimálně na 6000 rublů (asi 3800 korun). Turisté, kteří se do Soči vydají "na vlastní pěst", by tak mohli zaplatit až 200 tisíc rublů (asi 126 tisíc korun).

Tak Vladimir a Dmitrij brázdili sočské svahy:

I proto premiér Dmitrij Medveděv podepsal v minulých dnech výnos, jímž stanovuje maximální ceny v hotelích v době olympijských her. Samotní hoteliéři restrikce odmítají s tím, že pro ně nejsou směrodatné.

Navzdory problémům ale komentátoři připomínají, že četné objekty jsou již připraveny nebo mají být dokončeny v nejbližší době. Ještě před olympiádou se plánuje jejich využívání při různých soutěžích. Pokračovat se v tom má i po olympiádě. Už v roce 2018 se v Soči plánuje mistrovství světa ve fotbale.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy