reklama
 
 

Tady si manželku nekoupíte. Evropa školí imigranty, jak se správně chovat k ženám

23. 1. 2016
Finsko je další zemí, která nabízí žadatelům o azyl bezplatné kurzy týkající se hodnot a pravidel západoevropských zemí. Převážně mladí muslimové se tak díky nim mají seznámit s odlišností kultur a snadněji se integrovat do společnosti. Evropská společnost může konzervativním arabům připadat až příliš uvolněná. Řada zemí se proto rozhodla, že je třeba učit je pravidlům, která jsou pro ně hůře čitelná.

Helsinky - Finsko nabízí žadatelům o azyl kurzy finské kultury, hodnot a způsobů, jak se správně chovat k ženám.

Respektu k opačnému pohlaví se učí také imigranti v Norsku a prevenci násilí páchaném na ženách se věnují i belgické úřady.

V Severním Irsku se několik desítek uprchlíků, kteří do země přišli v prosinci, zúčastní kurzu angličtiny. Bezplatnou jazykovou výuku chce Velká Británie nabídnout všem muslimským ženám.

Evropské země nedokáží zabránit přílivu uprchlíků, pokoušejí se proto alespoň zabránit nejhorším možným scénářům vyplývajícím z kulturního střetu. Muslimové, kteří mezi běženci převažují, mohou být totiž často zmatení místními zvyky a evropskými hodnotami, které na ně v některých případech působí příliš liberálně.

Ženy tady chodí do barů a pijí alkohol

Ženy v Evropě chodí často spoře oděné, navštěvují bary a pijí alkohol. Je to něco, na co muži z arabských, afrických či asijských zemí nejsou úplně zvyklí. Jak chápat polonahé ženy na bilboardech, v časopisech a reklamách? Jak se pozná, že žena souhlasí se sexem?

Například Norsko se na tyto otázky snaží odpovídat již nekolik let. Po letošních silvestrovských útocích v několika evropských městech ale začaly kurzy evropské kultury být obzvláště aktuální.

Na hodinách se muži mimo jiné učí, že objímání, někdy i polibek nebo dokonce doteky při tanci nejsou nutně znakem sexuální touhy. Pro ty, kteří byli zvyklí na zákazy se k ženě jen přiblížit, to může být překvapení.

Jistotu toho, že muži přicházející z velmi konzervativních zemí se dokáží v liberálnější společnosti integrovat, chce mít nyní i Finsko.

Zpravodajský server BBC zveřejnil reportáž z jednoho přijímacího centra pro uprchlíky uprostřed finských lesů.

"Takže ve Finsku si manželku nekoupíte. Žena se stane vaší manželkou pouze pokud sama chce. Protože tady jsou si ženy a muži rovni," zní na jedné z výukových hodin.

Osvětou proti kriminalitě

Tyto kurzy jsou podporovány ministerstvem vnitra a finskou policií. Věří se, že výrazně pomohou v prevenci kriminality. Během loňského podzimu byli ve Finsku tři žadatelé o azyl odsouzeni za znásilnění. Během silvestrovsých oslav došlo i v Helsinkách k několika sexuálním útokům. Místní policie se s tím však odmítla tajit.

"Je těžké o tom mluvit," připouští zástupce šéfa helsinské policie Ilkka Koskimaki. "Ale musíme říct pravdu. Obvykle etnický původ podezřelého neodhalujeme, ale tyto incidenty, kdy skupinka mladých cizinců obklopí dívku na veřejném místě a obtěžuje ji, se už staly fenoménem."

Příklad nastavený severskými zeměmi následuje i Belgie. Pravidla o tom, jak se chovat k ženám, se imigranti budou učit na povinných školeních. Takové opatření je podle státního tajemníka Thea Franckena, v jehož kompetenci je azylová a migrační politika, naprosto nezbytné.

"Je to nezbytně nutné vzhledem k vysokému počtu svobodných mladých mužů, kteří do Belgie přicházejí ze zemí, kde jsou vztahy mezi muži a ženami zcela odlišné od západu," cituje ho britský list Independent.

Útoky v Německu jsou odsouzeníhodné, byly tam problémové migrantské složky, ale spojovat to vysloveně s migrací nemůžeme, říká muslimka Jana Al Oukla. | Video: Martin Veselovský |  21:56

autor: Simona Fendrychová | 23. 1. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama