Tady je život jen stěží představitelný. Šestnáct příběhů rozvrácených států

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
26. 12. 2020 15:46
Od začátku července až do konce října vycházel na Aktuálně.cz seriál Rozvrácené státy. Sledoval příběhy zemí z celého světa trpících chudobou a hladem, válkami i teroristickými útoky, extrémní korupcí, ale také suchem a mnoha dalšími trýznivými problémy. Nejvíc se věnoval státům na africkém kontinentu a Blízkém východě, pojednával ale také o zemích Latinské Ameriky, a dokonce i Evropy.
Afghánistán Angola Albánie Spojené arabské emiráty Argentina Arménie Austrálie Rakousko Ázerbájdžán Burundi Belgie Benin Burkina Faso Bangladéš Bulharsko Bosna a Hercegovina Bělorusko Belize Bolívie Brazílie Brunej Bhútán Botswana Středoafrická republika Kanada Švýcarsko Chile Čína Pobřeží slonoviny Kamerun Demokratická republika Kongo Kongo Kolumbie Kostarika Kuba Česko Německo Džibutsko Dánsko Dominikánská republika Alžírsko Ekvádor Egypt Eritrea Estonsko Etiopie Finsko Fidži Gabon Spojené království Velké Británie a Severního Irska Gruzie Ghana Guinea Gambie Guinea-Bissau Rovníková Guinea Řecko Grónsko Guatemala Guyana Honduras Chorvatsko Haiti Maďarsko Indonésie Indie Irsko Írán Irák Island Izrael Itálie Jamajka Jordánsko Japonsko Kazachstán Keňa Kyrgyzstán Kambodža Jižní Korea Kuvajt Laos Libanon Libérie Libye Srí Lanka Lesotho Litva Lucembursko Lotyšsko Moldavsko Madagaskar Mexiko Severní Makedonie Mali Myanmar Černá Hora Mongolsko Mosambik Mauritánie Malawi Malajsie Namibie Niger Nigérie Nikaragua Nizozemsko Norsko Nepál Nový Zéland Omán Pákistán Panama Peru Filipíny Papua-Nová Guinea Polsko Severní Korea Portugalsko Paraguay Západní břeh Jordánu Katar Rumunsko Rusko Rwanda Saúdská Arábie Súdán Jižní Súdán Senegal Sierra Leone Salvador Srbsko Surinam Slovensko Slovinsko Švédsko Svazijsko Sýrie Čad Togo Thajsko Tádžikistán Turkmenistán Východní Timor Tunisko Turecko Tchaj-wan Tanzanie Uganda Ukrajina Uruguay Spojené státy americké Uzbekistán Venezuela Vietnam Vanuatu Jemen Jihoafrická republika Zambie Zimbabwe Somálsko Francouzská Guyana Francie Španělsko Aruba Anguilla Andorra Antigua a Barbuda Bahamy Bermudy Barbados Komory Kapverdy Kajmanské ostrovy Dominika Falklandy (Velká Británie) Faerské ostrovy Grenada Hongkong Svatý Kryštof a Nevis Svatá Lucie Lichtenštejnsko Maledivy Malta Montserrat Mauricius Nová Kaledonie Nauru Pitcairnovy ostrovy Portoriko Francouzská Polynésie Singapur Šalomounovy ostrovy Svatý Tomáš a Princův ostrov Svatý Martin (Nizozemsko) Seychely Turks a Caicos Tonga Trinidad a Tobago Svatý Vincenc a Grenadiny Britské Panenské ostrovy Americké Panenské ostrovy Kypr Réunion (Francie) Mayotte (Francie) Martinik (Francie) Guadeloupe (Francie) Curaçao Kosovo Kanárské ostrovy (Španělsko) Maroko Západní Sahara Bahrajn
+
-
Pro přiblížení držte klávesushift

Příběhy těchto států se v mnohém podobají, mnohdy jde o bývalé kolonie, které ne vždy vlastní vinou nezvládly přechod k nezávislosti. Nefunkční země navíc trhají na kusy ozbrojené skupiny i celé cizí státy, které tam těží zlato, diamanty a další nerostné suroviny.

Všechny státy ale spojuje jedno – život v nich je pro mnohé z nás jen těžko představitelný. Připomeňte si šestnáctidílný seriál Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy