T jako turista. Auta s cizincem za volantem mají dostat speciální označení

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 5. 2016 20:12
Na Novém Zélandu vznikla iniciativa, která se snaží zavést speciální označení pro automobily, které jsou řízeny zahraničními turisty. Ti údajně nejsou zvyklí na klikatý horský terén a mohou být pro své okolí nebezpeční. Za účelem zvýšení bezpečnosti na silnicích by měli být snadno identifikovatelní, aby místní lidé věděli, kdy mají tu čest s potenciálně nebezpečným turistou.
Krajina Nového Zélandu, ilustrační foto.
Krajina Nového Zélandu, ilustrační foto. | Foto: Helena Bucková

Auckland - Aktivisté rozjeli na Novém Zélandu velmi neobvyklou petici. Sběrem podpisů se snaží uzákonit speciální označení automobilů, které řídí cizinci.

Ti podle nich nejsou zvyklí na úzké a klikaté horské silnice a mohou způsobovat nehody. Měli by proto být na první pohled rozeznatelní.

Vozidla, za jejichž volantem sedí turista, by měla nést označení T. Zahraniční řidiči by zároveň museli projít speciálním testem.

Iniciátoři petice tím chtějí zvýšit bezpečnost na silnicích, ovšem podle novozélandského dopravního úřadu není situace tak vážná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Statistika uvádí, že v letech 2010 až 2014 se cizinci zapletli do méně než šesti procent vážnějších nehod.

Obavy rostou spolu s přibývajícím počtem zahraničních turistů. Jen za loňský rok jich na Nový Zéland dorazilo přes 3,2 milionu.

Kampaň probíhá především na sociálních sítích. Facebooková stránka T-plates for Tourists, která vybízí k zajištění větší bezpečnost na tamních silnicích, má přes 3000 fanoušků.

"Odstartoval jsem to, protože si myslím, že musí dojít ke změně podmínek pronájmu automobilů cizincům," vysvětlil britskému serveru The Guardian organizátor kampaně Josh, který odmítl sdělit celé své jméno.

"V posledních pěti letech došlo k celkem 13,6 smrtelným nehodám, kterých se účastnili cizinci. Čtrnáct lidí mohlo přežít, kdyby byli zahraniční řidiči lépe informováni," tvrdí.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Zpravodajskému serveru ABC přiznal, že nápad vychází z jeho vlastní zkušenosti, kterou měl s řidičem ze zahraničí, který podle jeho slov "neměl být na silnici vůbec vpuštěn".

Aktivistům se podařilo získat 200 podpisů. Josh však doufá v nasbírání alespoň 5000, než návrh předloží parlamentu.

Pokud by se jeho nápad nakonec realizoval, nevyhnul by se ani řidičům z Austrálie nebo Velké Británie, kteří jsou - stejně jako Novozélanďané - zvyklí jezdit na levé straně vozovky.

"Na Novém Zélandu jsou terén a silnice jiné než jinde ve světě. To v kombinaci s vnímáním prostoru, krásy krajiny a bezstarostným přístupem oslepilo už mnoho zahraničních řidičů," píše se na webu kampaně.

Kritici nápadu upozorňují na to, že takto snadno identifikovatelní cizinci by se mohli snadno stát terčem zločinců, a značky by proto mohly potenciální návštěvníky od cesty na Nový Zéland spíše odradit.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy