"Možná Macron nemá dost politických zkušeností." Szydlová se ohradila proti jeho kritice Polska

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2017 20:56
Polská premiérka Beata Szydlová označila za arogantní výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten v pátek při setkání se svým bulharským protějškem Rumenem Radevem uvedl, že se Polsko v Evropě dostává do izolace a je v konfliktu s hodnotami unijního svazku. Macron nyní absolvuje pracovní cestu po střední a východní Evropě, během které ale opominul Maďarsko a Polsko.
Polská premiérka Beata Szydlová.
Polská premiérka Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Varšava/Varna - "Prezidentovi doporučuji, aby byl smířlivější… Možná jsou jeho arogantní poznámky výsledkem nedostatku zkušeností," prohlásila v pátek na adresu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona polská premiérka Beata Szydlová.

Její slova citovala agentura Reuters. 

Polská premiérka tak reagovala na Macronovy výroky, že Polsko se v Evropě dostává do izolace a je v konfliktu s hodnotami Evropské unie.

Podle Macrona se Varšava rozhodla pustit s EU do sporů na mnoha frontách, a nebude proto schopna určovat budoucí směr vývoje evropského bloku.

Macron tak hovořil o krocích, které v zemi učinila vláda strany Právo a spravedlnost (PiS).

"Prezidentovi doporučuji, aby se soustředil na záležitosti své vlastní země. Možná pak bude schopen dosáhnout stejných hospodářských výsledků a stejné úrovně bezpečnosti pro občany, jakou zaručuje Polsko," řekla také Szydlová. 

Polská premiérka dále poznamenala, že o budoucnosti Evropy nebude rozhodovat Macron, ale že bude utvářena všemi členskými státy.

"Macron neví, co se děje"

Na slova francouzského prezidenta, která pronesl v pátek po setkání s jeho bulharským protějškem Rumenem Radevem ve Varně, reagoval také polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Macrona obvinil z neznalosti.

"Polsko se nedostává do izolace," poznamenal také.

Waszczykowski to řekl na tiskové konferenci po pátečním setkání se svými kolegy z Rumunska a Turecka a s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Dnes hostíme důležité setkání, takže prezident Macron nesleduje pečlivě zprávy, neví, co se děje v této části Evropy," řekl dále šéf polské diplomacie. "Ale to se stává," dodal.

Waszczykowského náměstek Marek Magierowski "naléhavě" pozval na ministerstvo chargé d’affaires francouzského velvyslanectví Sylvaina Guiauguéa, aby mu tlumočil pobouření polské vlády, která se staví "proti všem krokům vedoucím k rozdělování a oslabování EU", a proto by i Francie měla zavrhnout "řeč rozporů a rozbíjení jednoty EU".

Francouzský prezident v pátek do Bulharska zavítal poté, co ve čtvrtek navštívil Rumunsko. Předešlý den ve středu se v Salcburku setkal s rakouským kancléřem Christianem Kernem, českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedou slovenské vlády Robertem Ficem.

Fakt, že na cestě po střední a jihovýchodní Evropě opominul Maďarsko a Polsko, vyvolal značnou pozornost.

Polska se zastal také bulharský premiér Bojko Borisov. Otevřená konfrontace mezi jednotlivými členskými zeměmi EU je podle něj zničující. Správným řešením je dialog a hledání řešení. Polsko a Maďarsko nejsou jen našimi přáteli, ale i součástí EU, zdůraznil Borisov.

 

Právě se děje

před 57 minutami

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy