"Možná Macron nemá dost politických zkušeností." Szydlová se ohradila proti jeho kritice Polska

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2017 20:56
Polská premiérka Beata Szydlová označila za arogantní výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten v pátek při setkání se svým bulharským protějškem Rumenem Radevem uvedl, že se Polsko v Evropě dostává do izolace a je v konfliktu s hodnotami unijního svazku. Macron nyní absolvuje pracovní cestu po střední a východní Evropě, během které ale opominul Maďarsko a Polsko.
Polská premiérka Beata Szydlová.
Polská premiérka Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Varšava/Varna - "Prezidentovi doporučuji, aby byl smířlivější… Možná jsou jeho arogantní poznámky výsledkem nedostatku zkušeností," prohlásila v pátek na adresu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona polská premiérka Beata Szydlová.

Její slova citovala agentura Reuters. 

Polská premiérka tak reagovala na Macronovy výroky, že Polsko se v Evropě dostává do izolace a je v konfliktu s hodnotami Evropské unie.

Podle Macrona se Varšava rozhodla pustit s EU do sporů na mnoha frontách, a nebude proto schopna určovat budoucí směr vývoje evropského bloku.

Macron tak hovořil o krocích, které v zemi učinila vláda strany Právo a spravedlnost (PiS).

"Prezidentovi doporučuji, aby se soustředil na záležitosti své vlastní země. Možná pak bude schopen dosáhnout stejných hospodářských výsledků a stejné úrovně bezpečnosti pro občany, jakou zaručuje Polsko," řekla také Szydlová. 

Polská premiérka dále poznamenala, že o budoucnosti Evropy nebude rozhodovat Macron, ale že bude utvářena všemi členskými státy.

"Macron neví, co se děje"

Na slova francouzského prezidenta, která pronesl v pátek po setkání s jeho bulharským protějškem Rumenem Radevem ve Varně, reagoval také polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Macrona obvinil z neznalosti.

"Polsko se nedostává do izolace," poznamenal také.

Waszczykowski to řekl na tiskové konferenci po pátečním setkání se svými kolegy z Rumunska a Turecka a s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Dnes hostíme důležité setkání, takže prezident Macron nesleduje pečlivě zprávy, neví, co se děje v této části Evropy," řekl dále šéf polské diplomacie. "Ale to se stává," dodal.

Waszczykowského náměstek Marek Magierowski "naléhavě" pozval na ministerstvo chargé d’affaires francouzského velvyslanectví Sylvaina Guiauguéa, aby mu tlumočil pobouření polské vlády, která se staví "proti všem krokům vedoucím k rozdělování a oslabování EU", a proto by i Francie měla zavrhnout "řeč rozporů a rozbíjení jednoty EU".

Francouzský prezident v pátek do Bulharska zavítal poté, co ve čtvrtek navštívil Rumunsko. Předešlý den ve středu se v Salcburku setkal s rakouským kancléřem Christianem Kernem, českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedou slovenské vlády Robertem Ficem.

Fakt, že na cestě po střední a jihovýchodní Evropě opominul Maďarsko a Polsko, vyvolal značnou pozornost.

Polska se zastal také bulharský premiér Bojko Borisov. Otevřená konfrontace mezi jednotlivými členskými zeměmi EU je podle něj zničující. Správným řešením je dialog a hledání řešení. Polsko a Maďarsko nejsou jen našimi přáteli, ale i součástí EU, zdůraznil Borisov.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 59 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy