Syrští vojáci útočili na mešitu v Dará. Dvanáct mrtvých

Václav Viták
23. 3. 2011 14:12
Armáda vrthla do stanového tábora, kde poklidně protestovali demonstranti
Pohřeb jednoho ze zabitých demonstrantů ve městě Dará
Pohřeb jednoho ze zabitých demonstrantů ve městě Dará | Foto: Reuters

Dará - Nejméně dvanáct demonstrantů zabily syrské ozbrojené síly v noci na středu v syrském městě Dará. Počet obětí v Sýrii se tak za šest dní protestů vyšplhal už na šestnáct. Celkem jich ale může být ještě víc.

Přesné informace o skutečném počtu mrtvých a zraněných v Dará nejsou k dispozici. Francie však již vyzvala Sýrii, aby přistoupila okamžitě k demokratickým reformám a respektovala právní normy.

Syrské bezpečnostní síly zaútočily kolem půlnoci na protestující, kteří mají stanový tábor v areálu Umariho mešity v historické čtvrti města. Dará leží na jihu země u hranic s Jordánskem.

Úřady před útokem vypnuly v oblasti elektřinu a zablokovaly telefonní síť. Demonstranti již dříve ohlásili, že v táboře u mešity vytrvají tak dlouho, dokud vláda nevyjde vstříc jejich požadavkům.

Protesty byly podle televize Al-Arabíja nenásilné. Lidé v Dará mimo jiné chtějí, aby je přestala tyranizovat tajná policie, kterou v provincii Dará řídí bratranec syrského prezidenta Bašára Asada.

Ta má mimořádné pravomoci. V Sýrii totiž od roku 1963, kdy se dostala k moci strana Baas a zakázala veškerou opozici, platí výjimečný stav.

Běžný občan musí v Sýrii žádat tajnou policii i o povolení prodat či koupit dům, což je jednou z příčin mimořádné korupce v zemi.

Asad dělá jen kosmetické reformy

Obětí útoku u Umariho mešity se stal i jeden lékař, který tam jel pomáhat zraněným demonstrantům. Jeden z obyvatel řekl agentuře Reuters, že lékaře zastřelil vládní ostřelovač.

Minaret Umariho mešity v syrském Dará
Minaret Umariho mešity v syrském Dará | Foto: Reuters

Historická čtvrť města Dará je údajně stále bez dodávek elektřiny a nikdo přesně neví, co se v ní děje.

Příčinou demonstrací v Dará - a zatím v menší míře i jinde v Sýrii - je neochota prezidenta Bašára zrušit mimořádný stav, omezit obrovský bezpečnostní aparát, propustit politické vězně, povolit svobodu slova a omezit všudypřítomnou korupci.

Bašár navíc nechce říct nic o osudu desítek tisíc disidentů, kteří zmizeli v 80. letech za vlády jeho otce, prezidenta Háfíze Asada.

Bašár Asad, který nahradil otce v čele státu před jedenácti lety, povolil sice částečnou liberalizaci ekonomiky, těží z toho ale pouze lidé z jeho nejbližšího okolí jako například jeho bratranec Rami Machlúf.

Když demonstranti v Dará zapalovali v neděli budovy, považované za symboly represivního syrského režimu, napadli i pobočky mobilního operátora Syriatel. Tuto společnost ovládá právě Machlúf, o kterém nespokojení Syřané mluví jako o "zloději".

 

Právě se děje

Další zprávy