Syrští povstalci zajali na Golanech pozorovatele OSN

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2014 19:41
V zajetí skončilo 43 "modrých přileb", dalších 81 lidí je podle OSN v pasti.
Incident se odehrál poblíž hraničního přechodu Kunajtra.
Incident se odehrál poblíž hraničního přechodu Kunajtra. | Foto: Reuters

New YorkSyrští povstalci zajali v nárazníkovém pásmu na hranici s Izraelem 43 fidžijských příslušníků mezinárodní pozorovací mise OSN

Dalších 81 pozorovatelů je v "pasti", informovala podle zahraničních médií sama OSN.

Povstalci označení bez bližšího upřesnění za "ozbrojenou skupinu" vtrhli do nárazníkového pásma na Golanských výšinách, které odděluje izraelskou armádu okupující část území od zbytku Sýrie.

Pásmo střeží asi 1000 členů mezinárodní pozorovací mise UNDOF vybavených pouze lehkými zbraněmi k sebeobraně.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric podle agentury AFP upřesnil, že členové mise padli před několika hodinami do zajetí poblíž hraničního přechodu Kunajtra po ostrých bojích mezi syrskou armádou a povstalci.

Zhruba osmdesátku dalších příslušníků mezinárodních sil povstalci zablokovali a brání jim v přesunu.

Podle dřívějších zpráv obsadili již ve středu přechod Kunajtra, který je jediným na linii příměří, bojovníci z fronty An-Nusrá.

Jde již o třetí případ, kdy se členové sil OSN stali rukojmími syrské ozbrojené opozice v této oblasti. Při předchozích incidentech v březnu a květnu loňského roku byli příslušníci mírových jednotek po několika dnech propuštěni, aniž by došli úhony.

Izrael obsadil syrské Golany ve válce v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mise v nárazníkovém pásmu působí od roku 1974. V současnosti v ní jsou zastoupeni vojáci z Irska, Nizozemska, Indie, Fidži, Filipín a Nepálu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy