Syrští povstalci se zmocnili města Tasíl na jihu Sýrie. Do Palmýry se vrací život

ČTK ČTK
9. 4. 2016 21:33
Tasíl na jihu Sýrie bylo v rukou přívrženců Islámského státu. Do osvobozeného historického města Palmýra se mezitím vrací vyhnaní obyvatelé. "Náš boj proti nim (Islámskému státu) bude pokračovat, dokud od nich oblast nevyčistíme," řekl mluvčí povstalecké skupiny.
Syrská armáda v Palmýře - Ilustrační foto
Syrská armáda v Palmýře - Ilustrační foto | Foto: Reuters

Syrští povstalci se zmocnili města Tasíl v jižní provincii Dará, které bylo dosud v rukou bojovníků oddaných takzvanému Islámskému státu (IS).

Do historického města Palmýra, které nedávno dobyla zpět syrská armáda, se mezitím začínají vracet rodiny.

Páteční dobytí Tasílu, o kterém informovali vzbouřenci a organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), je během dvou dnů již druhým úspěchem povstaleckých bojovníků. Při jiné ofenzivě získali od islamistů zpět město ar-Raj v provincii Halab u hranice s Tureckem.

Město Tasíl naopak leží poblíž hranice s Jordánskem a Golanských výšin, které okupuje Izrael. Povstalci z města vyhnali bojovníky ze skupin, které si říkají Mučedníci z Jarmúku a Músánovo hnutí a jsou loajální Islámskému státu.

"Náš boj proti nim bude pokračovat, dokud od nich oblast nevyčistíme," řekl mluvčí povstalecké skupiny Alavíjat Sajf aš-Šám, která je součástí povstalecké aliance na jihu Sýrie.

Někteří obyvatelé Palmýry, které vyhnali bojovníci IS, se dnes poprvé od května 2015 vrátili do města, jemuž se přezdívá "perla pouště", aby si prohlédli své domy. Uprchlíky, kteří se většinou uchýlili do města Homs, přivezl do Palmýry autobus, který pro ně nechala vypravit syrská vláda.

"První, co jsem na domě zkontroloval, byla střecha," řekl agentuře AFP osmašedesátiletý Chudr Hammúd. "Zdi, okna a dveře jsou stále na místě, to je dost na to, abych zpátky do Palmýry přivedl i svou rodinu," řekl státní úředník v penzi.

V Palmýře, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, žilo před začátkem konfliktu v Sýrii v roce 2011 odhadem 50 až 70 tisíc lidí. Během přítomnosti bojovníků IS jich bylo pouze 15 tisíc.

Záběry z dronu ukazují, v jakém stavu je po vyhnání Islámského státu pouštní město Palmýra, které je zapsáné na seznamu světového dědictví UNESCO. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy