Syrští povstalci prorazili zeď kolem centra Rakky, ovládané Islámským státem

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 4. 7. 2017 10:34
Teroristická organizace Islámský stát přichází o svou baštu - syrské město Rakka. Arabsko-kurdská koalice nově pronikla do historického centra města. Širší ofenziva s cílem dobýt Rakku pod názvem Hněv Eufratu začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii. Ztráta Rakky, někdejší bašty sunnitských radikálů, by pro islamisty znamenala zásadní ránu.
Rakku kontroluje Islámský stát od roku 2014.
Rakku kontroluje Islámský stát od roku 2014. | Foto: Reuters

Damašek - Bojovníci arabsko-kurdské koalice pronikli do historického jádra syrského města Rakka, hlavní bašty radikálního hnutí Islámský stát (IS).

Informovala o tom mezinárodní koalice pod vedením USA, které povstalecké síly podporuje.

Koalice vybombardovala dva zhruba 25metrové úseky starobylé zdi, která celkově měří asi 2,5 kilometru, uvedla agentura Reuters.

Právě zničení části hradeb umožnilo bojovníkům proniknout do města a zároveň se vyhnout nastraženým náložím a odstřelovačům Islámského státu. Existující brány do historického jádra islamisté zaminovali, uvedla americká armáda.

Syrské demokratické síly (SDF) poprvé vstoupily do města 7. června poté, co se jim ho podařilo prakticky obklíčit.

Podle šéfa skupiny ochránců lidských práv SOHR Ramího Abdar Rahmána je překonání zdi "dosud nejdůležitější událostí v bitvě o Rakku". Po vstupu jednotek SDF do historické části města se rozhořely tvrdé boje, dodal.

Bojovník Syrských demokratických sil (SDF) čeká v nemocnici v Rakce, kde jeho kamaráda trefil sniper Islámského státu.
Bojovník Syrských demokratických sil (SDF) čeká v nemocnici v Rakce, kde jeho kamaráda trefil sniper Islámského státu. | Foto: Reuters

Širší ofenziva s cílem dobýt Rakku pod názvem Hněv Eufratu začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii. Vzdušnou a pozemní logistickou podporu včetně dodávek potřebných zbraní a munice zajišťují Spojené státy a jejich spojenci - západní i regionální.

Podle mezinárodní koalice bojující proti IS se v současnosti v Rakce zdržuje asi 2500 členů organizace IS. Ve městě podle odhadů uvízlo také zhruba 100 000 civilistů.

Ztráta Rakky, někdejší bašty sunnitských radikálů, by pro IS znamenala zásadní ránu, poznamenala agentura AP.

V dohledné době navíc islamisté zřejmě přijdou i o další ze svých center - severoirácký Mosul, v němž vrcholí boje o dobytí historického jádra.

Lidé z Mosulu utíkají před nálety i palbou odstřelovačů. Mezi těmi, kteří si zachránili holé životy, natáčeli v severním Iráku reportéři Aktuálně.cz. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy