Příměří v Sýrii je ohroženo. Bašárova letadla udeřila na Homs, povstalci odpověděli v Latákíji

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 18. 4. 2016 11:10
Povstalecké skupiny v Sýrii ohlásily "novou bitvu" proti armádě prezidenta Bašára Asada. Reagují tak na porušování křehkého příměří. V prohlášení, pod nímž jsou podepsány i vlivné skupiny Svobodná syrská armáda (FSA) a Ahrár al-Šam, stojí, že bojovníci zasáhnou "silou" armádní jednotky, které budou ostřelovat civilisty.
Syrští povstalci. Ilustrační foto
Syrští povstalci. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Damašek - Křehké příměří, které platilo ve válkou zmítané Sýrii od konce února, vzalo za své.

Povstalci spustili v provincii Latákíja na severozápadě země útoky proti vládním jednotkám.

Stalo se tak poté, co armáda podle nich v posledních dnech klid zbraní porušila a při útocích zahynulo nejméně jedenáct civilistů.

Bojuje se i v provincii Homs, kde při náletech letectva prezidenta Bašára Asada přišli o život nejméně čtyři lidé. Podle Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR), která dění v zemi monitoruje z Londýna, lze očekávat, že počet obětí ještě vzroste, protože řada civilistů utrpěla vážná zranění.

Pat v Ženevě

Do slepé uličky se dostala i mírová jednání v Ženevě. Syrská opozice tam v neděli pohrozila odchodem, pokud zástupci vlády budou dál odmítat jednání o osudu prezidenta Bašára Asada.

Vedoucí opoziční delegace na jednáních ve Švýcarsku Asad Zubí zároveň vyzval opoziční bojovníky, aby odpovídali na útoky vládních sil, které prý zneužívají příměří.

Podle zástupců opoziční vyjednávací komise (HNC) jednání krachují vinou neústupnosti Damašku. "Nynější kolo ztroskotá, pokud mocnosti v čele s USA a Ruskem syrskou vládu o nutnosti jednat o Asadovi nepřesvědčí," uvedl jeden ze zástupců opozice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy