Syrští povstalci dobyli strategický hraniční přechod. Od loňského roku jej držel Islámský stát

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 3. 2016 19:32
Podle Syrské organizace pro lidská práva se podařilo dobýt strategický přechod na syrsko-irácké hranici. V rámci dohodnutého příměří je možné útočit jen na radikální islamisty. Z porušování režimu se ale navzájem obviňují i zástupci syrského režimu a povstalci.
Syrští povstalci. Ilustrační foto
Syrští povstalci. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bagdád, Damašek- Syrští povstalci s leteckou podporou aliančních sil dobyli v noci na dnešek syrsko-irácký hraniční přechod Tanf, který je důležitým strategickým bodem. Tvrdí to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Bojovníci z teroristické organizace Islámský stát (IS) měli tento přechod v držení od loňského května.

Bojovníci IS mají na hranicích s Irákem stále pod kontrolou přechod Bukamal ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur, uvedla agentura Reuters.

Povstalci, kteří přechod Tanf na jihovýchodě Sýrie v provincii Homs dobyli, přišli podle SOHR na syrské území z nedalekého Jordánska.

Klid zbraní se porušuje

V Sýrii platí již týden příměří, které ale nezahrnuje radikální skupiny Islámský stát a frontu An-Nusra. Útoky na ně mohou podle dohody o příměří pokračovat.

Syrský režim a povstalci se vzájemně obviňují z nedodržování příměří. Organizace SOHR, která situaci v Sýrii sleduje z Británie, dnes uvedla, že za předchozí týden bylo v oblastech, v nichž má klid zbraní platit, zabito 135 lidí. Přes 550 lidí bylo podle ní zabito mimo dohodnutý klid zbraní. Podle pátečního vyjádření OSN je příměří v zásadě dodržováno.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že zaznamenalo za posledních 24 hodin v Sýrii devět případů porušení příměří. Šest se odehrálo v oblasti provincie Halab, jedno v Damašku, jedno v Latákíji a jedno v Dará. Z území Turecka došlo rovněž k útoku na cíle v provincii Idlib, dodala Moskva.

I kurdské milice YPG informovaly o útocích turecké armády na své pozice u města Kámišlí na severovýchodě země. Při útoku utrpěla jedna osoba těžké zranění, uvedl Reuters. Milice YPG jsou důležitým partnerem Američany vedené koalice proti IS. Turecko ale tyto milice považuje za teroristickou organizaci.

Klid zbraní je podmínkou mírových rozhovorů, které mají v Ženevě pokračovat příští týden. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura očekává, že rozhovory začnou 10. března. Schůzky podle něj budou stejně jako na konci ledna nepřímé.

Příměří pomohlo s dodávkami humanitární pomoci

"Někteří přijedou již devátého. Jiní, kvůli problémům s hotelovou rezervací, přijedou 11. března. Ostatní pak 14. března," citovala dnes agentura Reuters de Misturu. "Povedeme přípravná jednání a pak to detailně probereme s každou ze skupin zvlášť," dodal zmocněnec OSN.

Občanská válka v Sýrii si za pět let vyžádala přes čtvrt milionu obětí a způsobila masovou vlnu uprchlíků do Libanonu, Turecka a Evropské unie. Podle únorové statistiky OSN vyhnala válka z domovů přes 13 milionů Syřanů, z toho 4,8 milionu jich uteklo do zahraničí.

Příměří pomohlo ke zlepšení dodávek humanitární pomoci do některých oblastí Sýrie, ale podle de Mistury syrská vláda nepostupuje s pomocí dost rychle.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Zvýšit potravinové zásoby státu na 15 dní by stálo až 12 miliard, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. "Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech," upozornil. Vláda to ale může změnit, dodal. Naplnění skladů na více než dva týdny by vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun, odhadl Švagr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy