Syrští Kurdové dokončili odsun od hranic s Tureckem, hlásí Rusové

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2019 22:28
Členové syrských kurdských milicí YPG v úterý ještě před stanoveným termínem dokončili stahování z bezpečnostní zóny u turecko-syrských hranic, jak jim to ukládala rusko-turecká dohoda. Informoval o tom ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Jeho turecký protějšek Hulusi Akar ale jen několik hodin předtím tvrdil, že milice YPG u tureckých hranic stále operují.
Kurdští bojovníci z YPG stojí vedle armádních vozidel USA.
Kurdští bojovníci z YPG stojí vedle armádních vozidel USA. | Foto: Reuters

Rusové o stažení YPG zpravili i nejvyšší turecké představitele, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecký ministr obrany Hulusi Akar ale jen několik hodin předtím tvrdil, že milice YPG u tureckých hranic stále operují. Podle dohody z minulého týdne se měli Kurdové stáhnout do dnešních 16:00 SEČ. Podle šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavuşoglua Ankara ty členy YPG, co zůstali v zóně, zlikviduje.

Dohoda Ankary a Moskvy dala Kurdům na stažení do 30kilometrové vzdálenosti od hranice 150 hodin. To znamená, že se měli stáhnout do 16:00 SEČ. Potom mají na hranici začít společné turecko-ruské hlídky. Ankara chce v této oblasti zřídit bezpečnou zónu, do níž se z Turecka budou moci vracet syrští uprchlíci.

Turecko zahájilo 9. října operaci Pramen míru, jejímž cílem bylo vytlačit Kurdy, které považuje za teroristy, z pohraničí. Boje jsou nyní pozastaveny.

"Stažení ozbrojených sil z území, kde má vzniknout bezpečnostní koridor, bylo dokončeno před termínem. Syrské pohraniční hlídky a naše vojenská policie jsou na místě," citovala Šojguovo vyjádření agentura TASS. Agentura DPA s odvoláním na vyjádření velitele ruské armády Jurije Borenkova uvedla, že podle Moskvy milice YPG z pohraniční zóny stáhly celkem 68 svých jednotek o 34 tisících bojovnících a 3000 kusů vojenské techniky.

"Zdá se, že teroristická organizace YPG je stále v oblasti operace Pramen míru. Ten boj (proti terorismu) ještě neskončil," řekl Akar v rozhovoru pro deník Sabah. Podle něj je v pohraničním městě Manbidž stále 1000 členů YPG a stejný počet v Tall Rifaatu. Obě města leží západně od zóny, již chce Turecko u hranice zřídit. S odsunem YPG z nich mají pomoci syrská a ruská armáda.

"Turecko a Rusko domluvily 150hodinovou lhůtu na to, aby se teroristé z YPG stáhli z bezpečnostní zóny. Čas vypršel. Nyní pomocí společných hlídek posoudíme, zda se teroristé skutečně stáhli, nebo ne," uvedl šéf tiskového oddělení Erdoganova úřadu Fahrettin Altun.

Na severu Sýrie při střetech mezi syrskou a tureckou armádou bylo v úterý zabito pět syrských vojáků, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle agentury AFP vojáci zemřeli během ostřelování tureckého dělostřelectva a šlo o vůbec první přímý střet turecké a syrské armády od zahájení turecké operace v Sýrii začátkem října.

Rusové mají spolu s Turky začít hlídkovat podél hranice do vzdálenosti deseti kilometrů od ní. Turecký ministr řekl, že je ještě třeba dojednat pravidla včetně třeba otázky, jaký druh automobilů bude používán. V Turecku podle něj o podrobnostech právě nyní vyjednává ruská delegace.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v minulosti řekl, že pokud Rusko svůj závazek z dohody nesplní, postará se Turecko o zničení YPG na severu Sýrie samo. Kreml dal minulý týden najevo, že pokud se Kurdové do 150 hodin nestáhnou, bude Rusko nuceno "ustoupit" a umožnit "turecké vojenské mašinérii" Kurdy zničit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy