Syrský režim tajně oběsil 13 000 odpůrců. Procesy s nimi trvaly ve věznici u Damašku tři minuty

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2017 16:58
Režim prezidenta Bašára Asada ve věznici Sajdnájá poblíž Damašku podle Amnesty International v letech 2011 až 2015 ve velkém zabíjel své odpůrce, jejichž popravy byly nařízeny z nejvyšších vládních pozic. Organizace hovořila s 84 svědky včetně bývalých členů ostrahy věznice či lidí přeživších věznění. Podle nich se popravy skupin 20 až 50 lidí konaly jednou až dvakrát týdně. Vězni byli nejprve postaveni před "polní soud", kde byli odsouzeni bez ohledu na svou výpověď. "Procesy" prý trvaly nejvýše tři minuty. Syrský režim vinu popírá.
Ilustrační foto ze syrské věznice.
Ilustrační foto ze syrské věznice. | Foto: Reuters

Damašek – Syrský režim tajně popravil až 13 000 lidí, většinou svých odpůrců z řad civilistů, v jedné z věznic nedaleko Damašku. Uvedla to organizace pro lidská práva Amnesty International ve zprávě založené na výpovědích desítek svědků.

Štáb DVTV prošel syrský uprchlický tábor v jordánském Zaatari. Na rozloze menší vesnice zde žije téměř 80 tisíc lidí.
4:27
Štáb DVTV prošel syrský uprchlický tábor v jordánském Zaatari. Na rozloze menší vesnice zde žije téměř 80 tisíc lidí. | Video: Filip Horký

Věznice Sajdnájá ležící asi 30 kilometrů severně od Damašku je jednou z největších v zemi a pojme více než 10 000 lidí. Režim prezidenta Bašára Asada zde podle Amnesty International v letech 2011 až 2015 ve velkém zabíjel své odpůrce, jejichž popravy byly nařízeny z nejvyšších vládních pozic.

Organizace hovořila s 84 svědky včetně bývalých členů ostrahy věznice či lidí přeživších věznění. Podle nich se popravy skupin 20 až 50 lidí konaly jednou až dvakrát týdně. Vězni byli nejprve postaveni před "polní soud", kde byli odsouzeni bez ohledu na svou výpověď. "Procesy" prý trvaly nejvýše tři minuty.

Vězňům umístěným do obávané trestnice pak bylo v den popravy zpravidla oznámeno, že budou převezeni jinam. Uprostřed noci jim poté zakryli oči, odvedli je do izolovaného místa, oznámili jejich osud a oběsili je.

Během pěti let takto podle odhadů Amnesty International zemřelo pět až 13 tisíc lidí.

Podle prohlášení ministerstva spravedlnosti je toto obvinění "zcela nepravdivé". Média, která o zprávě AI informovala, podle ministerstva "pobuřují a uvádějí v omyl". Snaží se prý očernit syrskou vládu nyní, kdy armáda zaznamenává úspěchy v boji proti teroristům.

Obvinění jsou nepodložená, jelikož všechny popravy prováděné v Sýrii jsou vykonáním trestů, k nimž předtím dospěly soudy, tvrdí ministerstvo.

O násilných úmrtích zajatců však na základě výpovědí svědků hovořili v minulosti již lidskoprávní experti OSN či syrská opozice. Podle exilové syrské organizace pro lidská práva SOHR zahynulo od počátku občanské války v zemi kvůli mučení ve věznicích až 60 000 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy