Syrský prezident se po dlouhé době ukázal na veřejnosti

ČTK ČTK
1. 5. 2013 17:02
Televizní záběry ukázaly Asada při rozhovoru se zaměstnanci elektrárny
Syřané a místní obyvatelé si v jordánském Amánu pomocí nápisu „Sýrie“, vytvořeného z lampiónů ozářených svíčkami, připomínají dvouleté výročí vzniku ozbrojeného povstání proti syrskému režimu prezidenta Asada.
Syřané a místní obyvatelé si v jordánském Amánu pomocí nápisu „Sýrie“, vytvořeného z lampiónů ozářených svíčkami, připomínají dvouleté výročí vzniku ozbrojeného povstání proti syrskému režimu prezidenta Asada. | Foto: Reuters

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad se dnes po dlouhé době objevil na veřejnosti, když u příležitosti Svátku práce navštívil elektrárnu v centru Damašku. Stalo se tak den poté, co syrskou metropolí otřásl pumový atentát.

Asad, jehož režim svádí krvavou válku s ozbrojenými povstalci, se naposledy ukázal na veřejnosti 20. března, kdy zavítal do vzdělávacího střediska v centru Damašku.

Dnes syrská televize odvysílala krátké záběry na prezidenta, jak hovoří se zaměstnanci elektrárny. "Prezident dnes navštívil Umajjovskou elektrárnu v parku Tišrín v centru Damašku. Využil této příležitosti, aby poblahopřál tamním dělníkům a všem pracujícím v Sýrii ke Svátku práce," uvedla syrská prezidentská kancelář na své facebookové stránce.

Stránka také zveřejnila fotografii Asada mluvícího s dělníky, kteří mají na sobě žluté ochranné helmy.

Při úterním bombovém útoku v Damašku zahynulo 14 lidí. Byl to již druhý útok za dva dny v srdci hlavního města, které je Asadovým sídlem. V pondělí vyvázl v silně střežené části Damašku z pokusu o atentát premiér Vaíl Halkí.

Prohlédněte si galerii z bojů v Sýrii:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy