Syrský prezident Bašár Asad vyhlásil amnestii

Zahraničí Zahraničí
15. 1. 2012 11:20
Generální tajemník OSN vyzval Assada, aby přestal "vraždit svůj lid"
Asad promlouvá ke svým příznivcům v Damašku
Asad promlouvá ke svým příznivcům v Damašku | Foto: Reuters

Bejrút/Damašek - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval na konferenci o demokracii v arabských zemích syrského prezidenta Bašára Asada, aby přestal vraždit svůj lid.

Setkání arabských představitelů se koná v libanonském Bejrútu a témata jejich jednání se týkají přechodu k demokracii a také reforem.

Podle Pan Ki-muna revoluce takzvaného arabského jara ukazují, že lidé už nehodlají trpět tyranie.

"Dnes říkám prezidentu Asadovi: Zastavte násilí, přestaňte zabíjet své lidi," zdůraznil generální tajemník OSN.

Syrská agentura SANA mezitím oznámila, že syrský prezident Bašár Asad v neděli vyhlásil všeobecnou amnestii pro pachatele zločinů spáchaných od vypuknutí protivládních protestů.

Milost se týká "zločinů, které byly spáchány v kontextu událostí, jež se odehrály od 15. března 2011 do 15. ledna 2012," uvedla agentura s odkazem na dobu trvání nepokojů. Jiné podrobnosti nesdělila.

Za deset měsíců trvání protestů proti Asadově režimu přišlo o život téměř 6 tisíc lidí. Násilí gradovalo především v posledních měsících. Jen za uplynulé tři týdny bylo hlášeno 400 mrtvých.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval v neděli všechny arabské země, aby přistoupily k opravdovým reformám a dialogu, k respektování role ženy a mladých lidí.

"Vláda jednoho muže a pokračování rodinných dynastií, monopolů bohatství a moci, umlčování médií, potlačování základních svobod, na něž má od narození právo každý muž, žena a dítě na této planetě - tomu všemu teď lidé říkají: dost!" uvedl ve svém projevu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy