Syrský prezident Bašár Asad vyhlásil amnestii

Zahraničí Zahraničí
15. 1. 2012 11:20
Generální tajemník OSN vyzval Assada, aby přestal "vraždit svůj lid"
Asad promlouvá ke svým příznivcům v Damašku
Asad promlouvá ke svým příznivcům v Damašku | Foto: Reuters

Bejrút/Damašek - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval na konferenci o demokracii v arabských zemích syrského prezidenta Bašára Asada, aby přestal vraždit svůj lid.

Setkání arabských představitelů se koná v libanonském Bejrútu a témata jejich jednání se týkají přechodu k demokracii a také reforem.

Podle Pan Ki-muna revoluce takzvaného arabského jara ukazují, že lidé už nehodlají trpět tyranie.

"Dnes říkám prezidentu Asadovi: Zastavte násilí, přestaňte zabíjet své lidi," zdůraznil generální tajemník OSN.

Syrská agentura SANA mezitím oznámila, že syrský prezident Bašár Asad v neděli vyhlásil všeobecnou amnestii pro pachatele zločinů spáchaných od vypuknutí protivládních protestů.

Milost se týká "zločinů, které byly spáchány v kontextu událostí, jež se odehrály od 15. března 2011 do 15. ledna 2012," uvedla agentura s odkazem na dobu trvání nepokojů. Jiné podrobnosti nesdělila.

Za deset měsíců trvání protestů proti Asadově režimu přišlo o život téměř 6 tisíc lidí. Násilí gradovalo především v posledních měsících. Jen za uplynulé tři týdny bylo hlášeno 400 mrtvých.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval v neděli všechny arabské země, aby přistoupily k opravdovým reformám a dialogu, k respektování role ženy a mladých lidí.

"Vláda jednoho muže a pokračování rodinných dynastií, monopolů bohatství a moci, umlčování médií, potlačování základních svobod, na něž má od narození právo každý muž, žena a dítě na této planetě - tomu všemu teď lidé říkají: dost!" uvedl ve svém projevu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy