Syrský exodus. Asadova ofenziva s Rusy v zádech vyhnala z domovů desetitisíce lidí

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
20. 10. 2015 14:55
Kvůli ofenzivě syrských jednotek loajálních režimu prezidenta Bašára Asada, které ze vzduchu podporuje ruské letectvo, už z regionu jižně od Aleppa uteklo údajně okolo 70 000 lidí. Podle šéfa Svazu syrských lékařských organizací Zajdúna Zuábího se některé vesnice zcela vylidnily. "Ostřelování je neúprosné. Obloha byla plná stíhaček a také helikoptér. Lidé byli příšerně vyděšení. Byli vyděšení k smrti,“ uvedl Zuábí. Rusko tvrdí, že bojuje proti teroristům - zejména Islámskému státu. Kritikové ale namítají, že mnohé z cílů ruských náletů neovládají islámští radikálové, nýbrž opozice brojící proti prezidentu Asadovi. Při ruském bombardování už podle aktivistů zemřelo na 370 lidí.
Následky ruských náletů v Darát Izzá v syrské provincii Aleppo. Ilustrační foto.
Následky ruských náletů v Darát Izzá v syrské provincii Aleppo. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Aleppo - Desetitisíce lidí v pohybu. Bez pomoci lékařů, bez úkrytu.

Tak svědci popisují situaci v povstalci ovládaných oblastech Sýrie, na něž tvrdě dopadla ofenziva jednotek loajálních režimu prezidenta Bašára Asada, podporovaných ze vzduchu ruským letectvem.

Své domovy na venkově jižně od druhého největšího syrského města Aleppa opustilo odhadem 70 000 lidí. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí v pondělí informoval o 35 000 lidech vyhnaných ze čtvrtí na severojižním předměstí města.

Hlava Svazu syrských lékařských organizací - Zajdún Zuábí - uvedl, že některé vesnice se zcela vylidnily.

"Obloha byla plná stíhaček"

"Viděli jsme pouze lidi, kteří nemají žádné stany, žádné přístřešky, nemají nic. Lidé prosili o jídlo," uvedl Zuábí.

"Ostřelování je neúprosné. Obloha byla plná stíhaček a také helikoptér. Lidé byli příšerně vyděšení. Byli vyděšení k smrti," cituje lékaře server BBC.

Masivní přesuny lidí potvrdila i monitorovací skupina Syrská síť pro lidská práva.

Jednotky loajální Asadovi s podporou ruských vzdušných sil a vojáků Íránu se k Aleppu přiblížily už v pátek. A to hned ze tří stran, připomněl server The Telegraph.

Ruské nálety zjevně poškodily i dvě z místních nemocnic. "Je to beznadějné. Jednoduše nevíme, co dělat," uvedl Zuábí. Lékaři podle něj budou muset Sýrii opustit, což přiměje další vlnu obyvatel, aby utekli také. "Lidé spí na ulicích, na chodnících, na polích. Není kam jít."

Útočíme na teroristy, oponuje Rusko kritikům

Kromě regionu jižně od Aleppa ofenziva probíhá také v pobřežním regionu Latákíja a ve venkovských oblastech severně od měst Homs a Hamá.

Do těchto oblastí v minulých měsících pronikli i extremisté z Islámského státu (IS), proti kterým Rusko vzdušnou operaci před dvěma týdny spustilo. Kritikové ale namítají, že mnohé z cílů ruských náletů neovládají islámští radikálové, nýbrž opozice brojící proti prezidentu Asadovi.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Organizace Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) sídlící v Londýně v úterý informovala, že při jednom z ruských náletů v pondělí večer zemřel i jeden z předních lídrů opozičních ozbrojených skupin. Bývalý kapitán syrské armády Basil Zamo podle informací agentury Reuters přišel o život v pobřežní oblasti Džabal Akrad.

Ruské bombardování začalo 30. září. Podle organizace SOHR při něm dosud zahynulo 370 lidí, z toho 243 povstalců a 127 civilistů. Mezi oběťmi je údajně i 36 dětí.

Rusko tvrdí, že jeho letouny už zničily řadu významných objektů, které měl pod kontrolou právě IS. Reuters uvedla, že ofenziva se soustředí na oblasti, které k přežití svého režimu potřebuje právě Asad.

 

Právě se děje

Další zprávy