Syrské zdravotnictví zmírá. Chybí léky, doktoři utíkají

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
17. 9. 2013 20:10
Zásadním problémem je podle autorů dopisu systematické zacilování na lékaře a zařízení.
Lékařka sedí uvnitř zničené místnosti v domě v severozápadní Sýrii.
Lékařka sedí uvnitř zničené místnosti v domě v severozápadní Sýrii. | Foto: REUTERS / Khattab Abdulaa

Damašek - Kvůli dva a půl roku trvající občanské válce kolabuje syrské zdravotnictví. Lékaři prchají, jelikož se sami stávají terčem útoků.

Syřané tak mnohdy nemají přístup ani k základní péči, upozornila v otevřeném dopisu skupina 55 lékařů a dalších odborníků z oblasti medicíny.

A v lékařském časopise Lancet varují, že syrské zdravotnictví se nachází v kritické situaci.

Šestatřicet nejstatečnějších

Podle odhadů už ze Sýrie uteklo na 15 000 lékařů.

Signatáři dopisu

Autoři dopisu pocházejí z celého světa. Mimo jiné ze Spojených států, Velké Británie, Ruska, Číny či Brazílie; tedy ze zemí, které na syrský konflikt nahlížejí z různých úhlů. Jsou mezi nimi i tři nositelé Nobelovy ceny.

Například v severosyrském Aleppu jich dodnes zůstalo jen 36, byť původně jich tam podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo kolem 5000. Na 500 zdravotníků skončilo ve vězení.

Válce ke všemu padla za oběť už více než třetina nemocnic. Podle WHO bylo zničeno 37 procent zdravotnických zařízení v zemi, dalších 20 procent je těžce poškozeno.

S náporem pacientů tak musí zápasit provizorně zřízené kliniky.

"Většinu lékařské péče zajišťuje syrský zdravotnický personál, který si ale musí razit cestu tváří v tvář velkému množství potřebných a nebezpečným podmínkám," píší signatáři.

"Vládní omezení - spolu s neflexibilitou a byrokracií v mezinárodním humanitárním systému - věci ještě zhoršují. Výsledkem je, že část Sýrie je kompletně odříznutá od jakékoli lékařské péče."

Cílené útoky

Zásadním problémem je, že se armáda prezidenta Bašára Asada i rebelové na lékařský personál cíleně zaměřují.

"Útoky na zdravotnická zařízení a personál jsou záměrné a systematické. Nejsou nevyhnutelnými ani akceptovatelnými důsledky ozbrojeného konfliktu," uvádí se v dopise.

V zemi působí i pracovníci mezinárodních organizací, kterým je v některých případech odmítán přístup k pacientům, upozornil server The Guardian.

Jednou z takových organizací jsou Lékaři bez hranic (MSF), kteří - navzdory dlouhé snaze vyjednávat- nedostali k působení na syrském území svolení Damašku. Jejich týmy proto operují jen v pěti nemocnicích na severu země, který ovládají povstalci.

Začátkem září informovali o smrti jednoho ze svých lékařů. "MSF se obávají, že podobné útoky přímo doléhají na schopnost humanitárních organizací poskytovat lékařskou péči," píší na svém serveru.

Operace bez léků

Signatáři upozorňují, že počet lidí vyžadujících ošetření exponenciálně narůstá. Obyvatelstvo je náchylné k epidemiím cholery, hepatitidy a dalších nemocí. Šíří se infekce.

V zemi s kdysi sofistikovaným zdravotnickým systémem se dnes provádí operace bez anestetik, mnohá zranění nejsou ošetřena, ženy rodí bez pomoci zdravotníků, oběti znásilnění se nemají na koho obrátit a dětem se nedostává důležitého očkování.

 

Právě se děje

Další zprávy