Syrské referendum provází bomby, střelba a 89 mrtvých

ČTK ČTK, Jan Kovalík
26. 2. 2012 14:28
Občané Sýrie, kterou zmítá krvavá revolta proti režimu, hlasují o nové ústavě
Protesty proti Bašáru Asadovi v hlavním městě Jemenu, Saná.
Protesty proti Bašáru Asadovi v hlavním městě Jemenu, Saná. | Foto: Reuters

Damašek - Ani v den konání národního referenda o nové ústavě v Sýrii nevyslyšel režim výzev mezinárodního společenství, aby pozastavil bombardování ve městech rebelů, kteří bojují proti prezidentu Bašáru Asadovi. Jen v předvečer referenda tak podle dostupných zpráv bylo na různých místech země zabito až 89 lidí.

Národní referendum mělo být vládní reakcí na občanskou revoltu stejně jako samotná nová ústava, která formálně umožňuje vznik pluralitního systému. Současně však zachová mimořádné prezidentské pravomoci a teoreticky umožní Asadovi držet moc v zemi do roku 2028.

Výsměch Syřanům

Opozice hlasování bojkotuje, Washington referendum označil za výsměch Syřanům. Hlasovat se má do 18:00 SEČ a právo účastnit se má na 14 milionů Syřanů, pro které se po celé zemi otevřelo 13 tisíc hlasovacích místností.

Podle syrských aktivistů však jen během referenda zemřelo již několik desítek obyvatel a členů ozbrojených složek.

Ve městě Homs, kde dochází k nejkrvavějším střetům opozice a vládních jednotek, se bojuje nejen ve čtvrti Bábá Amr, která je pod palbou mnoho dní, ale i v Hamídíji a Bustán ad-Dívánu. Civilisty tam chrání mimojiné vojenští dezertéři.

V Bábá Amru jsou stále i Edith Bouvierová a Paul Conroy, novináři, kteří byli zraněni při středečních bojích. Zahnuli při nich dva jejich kolegové Marie Colvinová a Rémi Ochlik. Vyjednávání, kterého se zúčastní Mezinárodní výbor Červeného kříže, zatím neumožnila převoz zraněných ani ostatků.

Mrtví jsou hlášeni i z bojů v Dará. V Dajr az-Zauru vojáci hledají při raziích odpůrce režimu. Výbuchy a střelba byly slyšet také v Idlibu a Hamá.

O čem máme hlasovat?

"O čem bychom měli hlasovat, zemřít při bombardování nebo být zastřeleni? To jsou jediné šance, které máme," citovala agentura Reuters Waleeda Farese, aktivistu z Homsu.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v sobotu uvedl, že násilné akce prezidenta Asada podrývají váhu slibovaných reforem.

"Tato logika bohužel veškeré pokusy o reformy činí bezvýznamnými," řekl Davutoglu Guradianu: "Jednou rukou bojovat s vlastními občany a současně říkat, že chystám reformy je protimluv."

Přes krveprolití, tlak svobodného světa i nesplněné sliby se Asad těší podpoře na několika místech Sýrie. Zejména od lidí, kteří profitovali během jeho vlády a také od lidí, kteří se obávají, že po pádu Asada zem zachvátí chaos a krutá civilní válka.

11 měsíců, 5400 mrtvých

K mírovému řešení situace vyzval Sýrii i bývalý tajemník Spojených národů (UN) Kofi Annan, který byl UN a Ligou arabských států zvolen velvyslancem pro Sýrii.

V Tunisu se v pátek sešla skupina Přátel Sýrie, kterou tvoří delegáti ze sedmdesáti zemí, aby Damašek vyzvala k okamžitému zastavení násilí, povolení vstupu humanitárních organizací.

Podle odhadu Spojených národů bylo během 11 měsíců trvajícího konfliktu v Sýrii zabito na 5400 lidí. Aktivisté udávají, že toto číslo převyšuje 7300 osob.

Ověřené údaje nejsou k dispozici, protože režim prezidenta Asada neumožňuje vstup zahraničních novinárů na své území.

 

Právě se děje

Další zprávy