Syrské letectvo zasáhlo nemocnici v Aleppu. Zemřelo nejméně 14 lidí včetně lékařů

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2016 17:30
Při náletu syrského letectva byla v noci na čtvrtek v severosyrském městě Aleppo zasažena nemocnice, ve které zahynulo 27 lidí, mezi nimi také lékaři a pacienti. Oznámila to televize al-Džazíra a organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci monitoruje z Británie s pomocí místních informátorů. Organizace Lékaři bez hranic, která zařízení podporuje, ohlásila smrt nejméně 14 pacientů a dvou zdravotníků. Syrská vládá popírá, že by za útokem stály její letouny.
Trosky nemocnice v Aleppu, která byla podporována Lékaři bez hranic (MSF).
Trosky nemocnice v Aleppu, která byla podporována Lékaři bez hranic (MSF). | Foto: Reuters

Damašek - Během náletu na severosyrské město Aleppo byla zasažena nemocnice, ve které zemřelo podle Syrské observatoře pro lidská práva až 27 lidí. Mezi oběťmi jsou také lékaři a pacienti.

Oznámila to televize al-Džazíra, která útok připsala syrské armádě. Ta ale podle státní televize popřela, že by za útokem stály její letouny.

Podle organizace Lékaři bez hranic, která zařízení podporuje, zemřelo nejméně14 pacientů a dva lékaři. Nemocnice byla hlavním centrem pro pediatrii. Pracovalo v ní osm lékařů a 28  zdravotních sester.

"Lékaři bez hranic kategoricky odsuzují tento skandální útok na další zdravotnické zařízení v Sýrii," uvedla Muskilda Zancadaová, která má na starosti misi MSF v Sýrii. "Tento ničivý útok zlikvidoval nemocnici, která byla pro Aleppo extrémně důležitá. Bylo to hlavní spádové středisko pro dětské pacienty v oblasti. Proč toto krveprolití neodsoudí někdo z lidí, kteří mají možnost a povinnost ho zastavit?" dodala.

Organizace MSF nicméně nijak nenaznačila, kdo by za útokem mohl stát.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) upozornil, že Aleppo je na pokraji humanitární katastrofy.

Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), jež situaci monitoruje z Británie s pomocí místních informátorů, hovoří o několika náletech. Muhammad Allúš, který byl opozičním vyjednávačem na mírových rozhovorech v Ženevě, z útoků obvinil vládu prezidenta Bašára Asada.

Z trosek nemocnice se vynáší nepoškozené léky.
Z trosek nemocnice se vynáší nepoškozené léky. | Foto: Reuters

SOHR také informovala o 49 mrtvých civilistech, kteří zahynuli v minulých šesti dnech při útocích povstalců na vládou kontrolované části Aleppa. Při náletech syrské armády podle SOHR přišlo za stejnou dobu o život 84 civilistů.

Al-Džazíra oznámila, že nemocnice Kuds byla zasažena těsně před středeční půlnocí. Dobrovolníci z civilní obrany tvrdí, že na místě bylo 22 obětí a že nemocnici a okolní budovy byly zasaženy čtyřmi po sobě následujícími nálety.

Opozice viní Bašára Asada

Allúš sdělil agentuře AP, že násilnosti páchané vládními silami dokazují, že "atmosféra není příhodná pro jakoukoli politickou akci", a noční útok označil za "válečný zločin" Asadovy vlády. "Za tyto zločiny musí být kdokoli, kdo tyto masakry spáchal, souzen válečným tribunálem. Vyjednávací stůl nepotřebuje," řekl Allúš.

Podle záchranářů byla zasažena polní nemocnice v povstalci ovládané čtvrti Sukkarí. Mezi mrtvými jsou dva lékaři - pediatr a zubař - a také tři děti.

Katarská stanice al-Džazíra tvrdí, že záchranáři se ještě v noci snažili vyprostit těla z trosek a svědci viděli spálená těla obětí. Jde podle ní o další z vládních útoků na město, v němž od minulého pátku přišlo o život přes 100 lidí. Aleppo je rozděleno na vládní a povstaleckou část a v posledních dnech se tam odehrávaly těžké boje, které jsou považovány za porušení příměří.

Členové civilní obrany vynášejí z nemocnice těla obětí nočního náletu.
Členové civilní obrany vynášejí z nemocnice těla obětí nočního náletu. | Foto: Reuters

Na obnovenou vlnu bojů poukázal také zmocněnec OSN Staffan de Mistura, když ve středu řekl, že "v minulých 48 hodinách v Sýrii zemřel každých 25 minut jeden člověk a každých 13 minut byla jedna osoba zraněna". Příměří bylo vyhlášeno koncem února a de Mistura upozornil, že po 60 dnech od jeho dojednání nyní visí příměří na vlásku.

De Mistura by rád uspořádal v květnu další kolo rozhovorů. Ruská agentura RIA Novosti oznámila, že příští týden pojede de Mistura do Moskvy a bude jednat s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Kvůli bojům se minulý týden stáhla opozice z ženevských mírových jednání, která de Mistura zprostředkovává. Opozice navíc pohrozila bojkotem příštího kola, pokud vláda útoky nezastaví. Kvůli ofenzívě z Aleppa v minulých dnech uprchlo ze svých domovů na 40 tisíc lidí.

Příměří se netýká teroristických organizací a Damašek k teroristům řadí všechny skupiny, které proti němu bojují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy