Syrská ekonomika kolabuje, Annan chce vyjednat mír

Martin Novák Martin Novák
8. 3. 2012 10:32
Americká vláda a armáda zásah v Sýrii nechystají, Asada opustil první politik
Tisíce Syřanů prchají přes hranici do Libanonu.
Tisíce Syřanů prchají přes hranici do Libanonu. | Foto: Reuters

Damašek - Po vojácích začínají v Sýrii režimu prezidenta Bašára Asada dezertovat i politici.

Po poslanci parlamentu z města Homs oznámil prostřednictvím videozáznamu, zveřejněného na serveru YouTube, svůj přechod na stranu revoluce náměstek ministra ropného průmyslu Abdu Hussameddín.

Jde o první takové prohlášení ze strany vysoce postaveného představitele a člena vládnoucí strany Baas. Ropné ministerstvo patří přitom v Sýrii ke klíčovým.

Hussameddín v nahrávce říká, že se rozhodl dát najevo svůj nesouhlas, přestože jemu i jeho rodině za to hrozí tvrdá perzekuce.

"Pracoval jsem pro syrskou vládu 33 let a nechci skončit jako někdo, kdo slouží zločineckému režimu," uvedl náměstek ministra. Prohlásil také, že syrská ekonomika stojí před kolapsem.

Evropská unie uvalila kvůli represím vůči civilistům embargo na dovoz syrské ropy, což spolu s úpadkem turistiky a dalším omezením obchodu vedlo k obrovskému propadu syrské libry vůči euru a dolaru.

Nyní činí hodnota syrské měny 103 liber za dolar. Před rokem, než začalo povstání, to bylo 57 liber za dolar. Ceny všeho zboží i potravin stoupají.

Podle svědectví se snaží bohatší Syřané a podnikatelé v obavách z dalšího vývoje přesunout majetek jinam a ti, kteří mohou, odjíždějí pryč. Hlavně do Libanonu. Tam míří i tisíce uprchlíků.

Rok trvající povstání připravilo podle odhadů OSN o život skoro devět tisíc lidí. Proti vládním jednotkám se zformovala z armádních dezertérů Svobodná syrská armáda, jejíž vedení působí v Turecku.

Bašár Asad se svými generály.
Bašár Asad se svými generály. | Foto: Reuters

Není ale jasné, nakolik je ozbrojený odpor koordinován. Podle některých zdrojů ze Sýrie působí na mnoha místech lokální ozbrojené oddíly bojující proti režimu a nejsou nikým řízeny.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan jede do Damašeku, aby se pokusil násilí zastavit. Vyslovil se proti vyzbrojování postalců, řešení podle něj může být jen politické.

Konec syrského konfliktu zatím není v dohledu. Vojska loajální prezidentu Asadovi ostřelují města ovládaná opozicí, ale když někde zasáhnou, ohnisko odporu propukne v jiné oblasti.

Ruský premiér Vladimir Putin odmítl zprávy, že Rusko nabídlo Asadovi azyl. Naopak tuniský prezident Moncef Alí Marzúkí ve středu zopakoval, že jeho země by syrského prezidenta přijala, pokud by to pomohlo k ukončení násilí.

Americký prezident Barack Obama i ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) tento týden prohlásili, že Spojené státy vojensky v Sýrii nezasáhnou, protože by to bylo složité a možná kontraproduktivní.

Podle amerických armádních expertů má Sýrie mnohem účinnější systém protiletecké obrany než Libye a navíc syrská opozice není jednotná. Nikdo nemá přesný přehled, kdo, kde a s kým bojuje.

Pentagon ve své studii předpokládá, že prezident Asad i bez zahraniční intervence zřejmě dříve či později "padne."

 

Právě se děje

Další zprávy