Syrská armáda vytlačila Islámský stát z části Hasaky

David Kořínek
29. 6. 2015 13:45
Boje o provinční metropoli trvají už pátým dnem. Na útěku jsou tisíce civilistů, islamisté údajně použili americké protitankové rakety.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hasaka - Syrské armádě se podařilo vytlačit islamisty z části Hasaky, města na severovýchodě země, které bojovníci Islámského státu (IS) bleskovým útokem obsadili ve čtvrtek.

Podle Syrské observatoře pro lidská práva (SOHR) vojáci v oblasti používají těžké zbraně.

Kvůli tvrdým bojům město opustily již tisíce civilistů. Podle SOHR si pondělní střety vyžádaly životy už minimálně devíti islamistů.

Portál TheLongWarJournal o víkendu informoval, že islamisté použili americké protitankové střely BGM-71 TOW. Není to ostatně první podobný případ.

Začátkem června IS použil stejné rakety při napadení historického města Palmýra.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy