Sýrie sestřelila nad Damaškem nepřátelské rakety, Izrael spustil protivzdušný systém

ČTK ČTK
25. 12. 2018 22:45
Izraelská armáda oznámila, že aktivovala protivzdušný systém proti raketám vystřeleným ze Sýrie. Krátce předtím syrská státní tisková agentura SANA informovala, že její protivzdušná obrana sestřelila "nepřátelské" rakety. Agentury Reuters a DPA s odvoláním na svědky z místa uvedly, že v Damašku bylo slyšet exploze, a to mimo jiné na jeho jihozápadním okraji, kde leží vojenské letiště Mazza.
Raketa nad Damaškem (ilustrační foto)
Raketa nad Damaškem (ilustrační foto) | Foto: Reuters

"Aktivovali jsme systém protivzdušné letecké obrany v reakci na raketu vypálenou ze Sýrie," uvedla izraelská armáda v prohlášení. Podle deníku The Times of Israel armáda nesdělila, zda raketu sestřelila.

Zatím nejsou informace, že by byl někdo na izraelském či syrském území zraněn.

Syrská média uvedla, že šlo o "nepřátelské" rakety, aniž by jejich původ specifikovala. Ve stejné době ale také libanonská tisková agentura přinesla informaci, že nad jižním Libanonem operují izraelská letadla.

Izrael v předchozích letech provedl stovky leteckých útoků na syrské území, kde míří na íránské cíle a na spojence Íránu z libanonského Hizballáhu. Írán pomáhá spolu s Ruskem syrskému prezidentu Bašáru Asadovi v občanské válce, Izrael se ale obává rozmáhání íránského vlivu v blízkosti svého území.

Úterní údajné ostřelování Sýrie Izraelem přišlo jen týden poté, co prezident Donald Trump nařídil zahájit stahování amerických jednotek ze Sýrie, protože podle něj tam už splnily svůj cíl porazit teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na Trumpovo rozhodnutí uvedl, že izraelská armáda v Sýrii znásobí vojenské operace proti Íránu.

 

Právě se děje

Další zprávy