Syrská armáda dobyla citadelu v Palmýře, islamisté ji ovládali od loňského prosince

ČTK ČTK
1. 3. 2017 18:06
Syrské vládní jednotky mají zpět pod kontrolou historickou citadelu na jihozápadním předměstí Palmýry, kterou ovládají od prosince radikálové z organizace Islámského státu. "Armáda získala kontrolu nad citadelou v Palmýře a nad pahorkem na jihozápadním předměstí. Nyní připravujeme útok na město," řekl zdroj z Hiballáhu. V posledních týdnech syrské vládní jednotky podporované ruským letectvem ohlásily rychlý postup směrem k citadele.
Palmýra v Sýrii
Palmýra v Sýrii | Foto: Reuters

Palmýra - Syrská vládní vojska se svými spojenci dobyla z rukou islamistů historickou citadelu na jihozápadním předměstí Palmýry. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na libanonské hnutí Hizballáh, které bojuje na straně syrského režimu. Historickou Palmýru ovládají od prosince radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří město v syrské občanské válce obsadili již dvakrát.

"Armáda získala kontrolu nad citadelou v Palmýře a nad pahorkem na jihozápadním předměstí. Nyní připravujeme útok na město," řekl zdroj z Hiballáhu. Dodal, že syrská armáda zaujala na vrcholku nad Palmýrou ostřelovací pozice. Předtím dobyla dnes vládní vojska oblast známou jako Palmýrský trojúhelník (podle trojúhelníkové sítě silnic) asi tři kilometry jihozápadně od města.

V posledních týdnech syrské vládní jednotky podporované ruským letectvem ohlásily rychlý postup směrem k Palmýře, kterou syrská armáda ztratila loni v prosinci. Tehdy se totiž armáda a její spojenci soustředili na porážku povstalců v severosyrském Aleppu, což se jim v prosinci podařilo.

Bojovníci z IS obsadili Palmýru (v arabštině Tadmur) v květnu 2015 a drželi ho do loňského března. Radikálové ve městě, které je od roku 1980 zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, poničili mnoho cenných historických památek. Naposledy poškodili například tetrapylon, tedy sloupoví ze 3. století, jež se nachází před římským amfiteátrem. Zničili také centrální část této římské památky ze 2. století.

Ruská armáda zveřejnila záběry ze zničené Palmýry | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy