Syrská armáda dobyla citadelu v Palmýře, islamisté ji ovládali od loňského prosince

ČTK ČTK
1. 3. 2017 18:06
Syrské vládní jednotky mají zpět pod kontrolou historickou citadelu na jihozápadním předměstí Palmýry, kterou ovládají od prosince radikálové z organizace Islámského státu. "Armáda získala kontrolu nad citadelou v Palmýře a nad pahorkem na jihozápadním předměstí. Nyní připravujeme útok na město," řekl zdroj z Hiballáhu. V posledních týdnech syrské vládní jednotky podporované ruským letectvem ohlásily rychlý postup směrem k citadele.
Palmýra v Sýrii
Palmýra v Sýrii | Foto: Reuters

Palmýra - Syrská vládní vojska se svými spojenci dobyla z rukou islamistů historickou citadelu na jihozápadním předměstí Palmýry. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na libanonské hnutí Hizballáh, které bojuje na straně syrského režimu. Historickou Palmýru ovládají od prosince radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří město v syrské občanské válce obsadili již dvakrát.

"Armáda získala kontrolu nad citadelou v Palmýře a nad pahorkem na jihozápadním předměstí. Nyní připravujeme útok na město," řekl zdroj z Hiballáhu. Dodal, že syrská armáda zaujala na vrcholku nad Palmýrou ostřelovací pozice. Předtím dobyla dnes vládní vojska oblast známou jako Palmýrský trojúhelník (podle trojúhelníkové sítě silnic) asi tři kilometry jihozápadně od města.

V posledních týdnech syrské vládní jednotky podporované ruským letectvem ohlásily rychlý postup směrem k Palmýře, kterou syrská armáda ztratila loni v prosinci. Tehdy se totiž armáda a její spojenci soustředili na porážku povstalců v severosyrském Aleppu, což se jim v prosinci podařilo.

Bojovníci z IS obsadili Palmýru (v arabštině Tadmur) v květnu 2015 a drželi ho do loňského března. Radikálové ve městě, které je od roku 1980 zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, poničili mnoho cenných historických památek. Naposledy poškodili například tetrapylon, tedy sloupoví ze 3. století, jež se nachází před římským amfiteátrem. Zničili také centrální část této římské památky ze 2. století.

Ruská armáda zveřejnila záběry ze zničené Palmýry | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 52 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy