reklama
 
 

Damaškem zní výbuchy, syrská armáda bombardovala rebely na východě města

20. 3. 2017
Syrská armáda v pondělí zaútočila na pozice povstalců na východě metropole Damašku. Odrazila tak útoky z neděle, kdy rebelové bojovali hlavně v oblasti čtvrti Džobár. Podle agentury AP povstalci použili podzemní tunely i sebevražedné atentátníky.

DamašekSyrská armáda v pondělí podnikla řadu náletů na povstalecké pozice na východě Damašku poté, co rebelové v neděli zaútočili na několik čtvrtí metropole. Informovala o tom opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie.

Podle SOHR ráno pokračovaly těžké boje v oblasti povstalecké čtvrti Džobár, kde rebelové v neděli svůj útok zahájili.

Nedělní střety si vyžádaly téměř 50 mrtvých, informovala organizace.

Syrské vládní síly uvedly, že se jim útok povstalců podařilo odrazit a všechny oblasti, které v neděli ztratily, mají znovu pod kontrolou.

"Armáda znovu získala kontrolu nad všemi oblastmi, do nichž v neděli teroristé pronikli," oznámila v pondělí syrská televize s odvoláním na nejmenovaného armádního představitele.

Podle agentury AP byl nedělní útok, při kterém rebelové použili podzemní tunely i sebevražedné atentátníky, nejvýznamnějším průnikem do vládou kontrolovaných čtvrtí syrské metropole za posledních několik let. Boje se v neděli odehrávaly pouhé dva kilometry od centra metropole.

Ruský velvyslanec v Damašku v pondělí řekl, že během střetů byla poničena i jedna z budov ruského velvyslanectví v Damašku, kterou ovšem ambasáda v současné době nevyužívá.

Síly věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi sdělily, že povstalecký útok odrazily. Podobně se vyslovila i Syrská organizace pro lidská práva.

"Po nedělním útoku povstalců vládní síly převzaly iniciativu a zahájily protiofenzivu proti rebelům," uvedl šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. "Od svítání syrské vládní síly a jejich spojenci podnikají intenzivní nálety na pozice povstalců ve čtvrti Džobár, kde byl nedělní útok rebelů zahájen," dodal.

V neděli přišlo o život 26 vojáků a provládních ozbrojenců a také 21 rebelů, informovala v pondělí SOHR. Údaje nebylo možné nezávisle ověřit.

Čtvrť Džobár je jednou ze tří damašských enkláv, které jsou stále ještě zčásti v držení povstalců a syrská armáda je dlouhodobě obléhá.

Cílem nedělního útoku rebelů bylo podle agentury Reuters zmírnit tlak syrské armády na obležené čtvrti Kabún a Barzá na východě metropole.

Podle agentury AFP vedla nedělní útok na vládní síly Syrská svobodná armáda (FSA), kterou podporuje Turecko, spolu s islamistickými skupinami. Mezi nimi hráli vůdčí roli islamisté z Fronty dobytí Sýrie, což je bývalá fronta An-Nusra, napojená na Al-Káidu.

Pro mě i pro ostatní je jednoduše lepší odejít bez úhony, utekli jsme z Damašku, mír v Sýrii neočekávám v řádu měsíců, doufám, říká syrský uprchlík. | Video: |  07:09

autor: ČTK | 20. 3. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama