Syrská armáda a Rusové dobyli Dajr az-Zaur, poslední velké město ovládané Islámským státem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2017 13:45
Syrská armáda za podpory Ruska a libanonského Hizballáhu vytlačila ozbrojence Islámského státu z města Dajr az-Zaur na východě Sýrie. Bylo to poslední velké město, které Islámský stát po sérii porážek v Iráku a Sýrii ovládal. Dobytí města oznámila syrská státní televize a potvrdila ho také obvykle dobře informovaná Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). V říjnu dobyly jednotky Syrských demokratických sil za pomoci Američanů Rakku, kterou měl Islámský stát v rukou tři toky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

DamašekSyrská armáda a její spojenci vybojovali na radikálech z Islámského státu (IS) východosyrské město Dajr az-Zaur. Uvedla to syrská státní média.

"Armáda ve spolupráci se spojenci zcela osvobodila Dajr az-Zaur ze spárů teroristické organizace Daeš," uvedl podle agentury Reuters nejmenovaný armádní zdroj s použitím arabského výrazu pro IS.

Syrská armáda v prohlášení uvedla, že bude proti IS a "dalším teroristickým skupinám" bojovat, dokud v Sýrii znovu nenastolí stabilitu. Čtené prohlášení odvysílala syrská státní televize.

Armáda zahájila ofenzívu proti IS v tomto městě v září. Dajr az-Zaur byl do té doby z velké části pod kontrolou džihádistů a jen menší část ovládala armáda. Tu obléhali radikálové skoro tři roky.

Situace se změnila ve prospěch syrské armády, když se jí letos s pomocí ruského letectva podařilo obležení prolomit.

Dajr az-Zaur, který leží na západním břehu řeky Eufrat, je největším a nejdůležitějším městem ve východní Sýrii. Zároveň je tamním střediskem těžby ropy.

Reportér agentury AFP, který je na místě, tvrdí, že nedávné boje způsobily mnoho materiálních škod - některé domy jsou zcela zničené. V osvobozených částech města se pohybují pyrotechnici a odstraňují nálože, které za sebou IS nechává.

Podle nejmenovaného vojenského zdroje radikálové využívají proti postupujícím vojákům elitní střelce, auta naložená výbušninami a k sebevražedným útokům nasazují také ženy.

IS přišel už v polovině října o svou baštu v Sýrii, město Rakka.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy