Syrská armáda a Rusové dobyli Dajr az-Zaur, poslední velké město ovládané Islámským státem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2017 13:45
Syrská armáda za podpory Ruska a libanonského Hizballáhu vytlačila ozbrojence Islámského státu z města Dajr az-Zaur na východě Sýrie. Bylo to poslední velké město, které Islámský stát po sérii porážek v Iráku a Sýrii ovládal. Dobytí města oznámila syrská státní televize a potvrdila ho také obvykle dobře informovaná Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). V říjnu dobyly jednotky Syrských demokratických sil za pomoci Američanů Rakku, kterou měl Islámský stát v rukou tři toky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

DamašekSyrská armáda a její spojenci vybojovali na radikálech z Islámského státu (IS) východosyrské město Dajr az-Zaur. Uvedla to syrská státní média.

"Armáda ve spolupráci se spojenci zcela osvobodila Dajr az-Zaur ze spárů teroristické organizace Daeš," uvedl podle agentury Reuters nejmenovaný armádní zdroj s použitím arabského výrazu pro IS.

Syrská armáda v prohlášení uvedla, že bude proti IS a "dalším teroristickým skupinám" bojovat, dokud v Sýrii znovu nenastolí stabilitu. Čtené prohlášení odvysílala syrská státní televize.

Armáda zahájila ofenzívu proti IS v tomto městě v září. Dajr az-Zaur byl do té doby z velké části pod kontrolou džihádistů a jen menší část ovládala armáda. Tu obléhali radikálové skoro tři roky.

Situace se změnila ve prospěch syrské armády, když se jí letos s pomocí ruského letectva podařilo obležení prolomit.

Dajr az-Zaur, který leží na západním břehu řeky Eufrat, je největším a nejdůležitějším městem ve východní Sýrii. Zároveň je tamním střediskem těžby ropy.

Reportér agentury AFP, který je na místě, tvrdí, že nedávné boje způsobily mnoho materiálních škod - některé domy jsou zcela zničené. V osvobozených částech města se pohybují pyrotechnici a odstraňují nálože, které za sebou IS nechává.

Podle nejmenovaného vojenského zdroje radikálové využívají proti postupujícím vojákům elitní střelce, auta naložená výbušninami a k sebevražedným útokům nasazují také ženy.

IS přišel už v polovině října o svou baštu v Sýrii, město Rakka.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

před 30 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy