Vrátíte se domů v rakvích. Syrští povstalci varují Rusko a Putina před druhým Afghánistánem

Martin Novák Martin Novák
23. 9. 2015 9:20
Syrští povstalci tvrdí, že po zapojení Ruska na straně Asada bude válka tvrdší a delší, zbraně ale nesloží. Vladimir Putin chce zachránit Asadův režim před kolapsem, protože armáda letos utrpěla několik porážek. Rusové v Sýrii například doplňují systém protiletecké obrany, přestože Islámský stát ani jiní povstalci letouny nemají. Asadovi nepřátelé už na ruské kroky reagují.
Bojovníci Svobodné syrské armády na předměstí Damašku.
Bojovníci Svobodné syrské armády na předměstí Damašku. | Foto: Reuters

Damašek/Moskva  –  Ruští vojáci narazí v Sýrii na protivníka, který je hůře vyzbrojený, ale odhodlaný bojovat. Povstalecké skupiny, které přes čtyři roky válčí s režimem Bašára Asada, nesloží zbraně, ani když se Damašek více opře o ruské zbraně a o ruské vojáky přímo na bojištích.

Na informace, že Rusové přesouvají do Sýrie tanky, helikoptéry, letadla a mají tam už téměř dvě tisícovky vojáků, reagují jednoznačně. Válka bude tvrdší a delší, ale neskončí.

Zpravodajové agentury Reuters oslovili představitele několika islamistických skupin, které kontrolují jih a sever země.

"Počítáme s tím, že boj se prodlouží o několik let, než by byl, pokud by se do něj nezapojili Rusové," řekl Abú Júsif Muhadžír. Jeden z velitelů povstalců v oblasti u města Latákíja poblíž pobřeží Středozemního moře, kam právě ruské posily a zbraně míří.

Bojovník milice Džaijš Islám (Islámská armáda) v rozhovoru s novináři řekl: "Rusové riskují druhý Afghánistán. Budou sem posílat vojáky, kteří se domů vrátí v rakvích."

Současná situace v Sýrii a události v Afghánistánu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let vykazují určité podobnosti. Rusové (tehdy Sověti) podporují sekulární diktaturu, zatímco proti nim stojí místní bojovníci, podporovaní dobrovolníky z jiných muslimských zemí a financovaní například Saúdskou Arábií.

Zatímco v Afghánistánu ale sedm hlavních povstaleckých skupin  - takzvaných mudžáhidů – spolupracovalo, v Sýrii je to jiné. Islámský stát tvrdě útočí na jiné rebely. Včetně fronty an-Nusrá, která se hlásí k Al-Káidě.

Vladimir Putin přiznává, že Rusko zvýšilo pomoc Asadovi v posledních týdnech. A ruští analytici připouštějí, že Kreml zasahuje, aby syrská armáda alespoň udržela stávající pozice a režim nezkolaboval. Od května utrpěla několik porážek.

"Situace na frontě byla dost vážná, ne-li kritická," uvádí Ivan Konovalov z Centra pro strategická studia v Moskvě.

Povstalci ale počítají s tím, že když Rusko vyzbrojí Asada a pomůže mu, jejich spojenci – Saúdská Arábie, Turecko, Katar a další – zvýší dodávky zbraní i jim.

Rusko podle dostupných informací rozšiřuje a modernizuje letiště Básila Asada v Latákíji (Básil byl starší bratr prezidenta Bašára, který zahynul při autonehodě v roce 1994), aby mohlo přijímat větší nákladní a vojenská letadla.

Kromě tanků, obrněných vozů a helikoptér Syřanům dodávají a doplňují systém protiletadlové obrany. Nicméně ani Islámský stát, ani jiní povstalci žádné letouny nemají.

Na internetu se objevily fotografie a videa ruských vojáků jedoucích v tancích v okolí nedaleké Latákíje. V místech poblíž válečné fronty.

Zprávy o tom, že se Rusové přímo účastní bojů, zatím potvrzeny nejsou. Přinesla je ale libanonská média, obvykle dobře informovaná o dění v Sýrii. Zejména v oblastech kontrolovaných režimem.

Server Syria Direct přinesl rozhovor s novinářem z Latákíje Sálimem Amárem. Ten tvrdí, že Rusové svoji přítomnost ve městě neskrývají.

"Chodí po ulicích Latákíje v uniformách i bez nich. Něco takového jsme dříve neviděli," říká.

Podle něj do přístavu proudí ruské lodě, naložené zbraněmi a municí.

"Ruští vojáci jsou soustředěni na několika místech. Například na základně blízko pláže severně od města. Dříve se tam lidé chodili koupat, ale teď tam jsou kontrolní stanoviště a nikdo tam nesmí. (…) Když přijíždí do přístavu ruské lodě, okolí je uzavřeno, nesmějí tam ani dělníci nebo obchodníci," říká Amár.

Etnická a náboženská mapa Sýrie.
Etnická a náboženská mapa Sýrie. | Foto: Reuters, Jiří Kropáček, Martin Novák

Válkou v Afghánistánu prošlo v letech 1979 až 1989 přes půl milionu sovětských vojáků. Zhruba 14 tisíc z nich zahynulo.

V Sýrii má zatím Rusko odhadem mezi patnácti sty až dvěma tisíci vojáky.

Vstupují do konfliktu, který má z velké části sektářský charakter. Za Asadem stojí hlavně příslušníci komunity alávitů, kteří jsou odnoží šíitského islámu.

Naopak hlavní silou opozice a rebelů jsou sunnitští muslimové, tvořící v Sýrii většinu.

Srovnatelné jsou už teď počty uprchlíků. Ze Sýrie utekly do zahraničí čtyři miliony lidí a dalších sedm milionů opustilo domovy, přestože zůstávají v zemi.

Z Afghánistánu uprchlo v osmdesátých letech pět milionů obyvatel.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy