Sýrie zabíjela chemií už čtyřikrát, tvrdí ochránci lidských práv

ČTK ČTK
1. 5. 2017 21:42
Organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch obvinila syrské vládní síly, že nejspíš podnikly tři útoky s chemickými zbraněmi na různé cíle v zemi před incidentem z 4. dubna. S posledním obviněním přišla organizace na základě svědectví získaných od místních obyvatel i zasahujícího zdravotnického personálu. Syrská vláda, která stále popírá, že používá chemické zbraně, na nynější obvinění prostřednictvím své mise v OSN zatím nereagovala.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) v pondělí obvinila syrské vládní síly, že pravděpodobně podnikly tři útoky s chemickými zbraněmi na různé cíle v zemi před incidentem z 4. dubna, při kterém zahynuly desítky civilistů.

Na dubnový útok zareagovaly Spojené státy raketovým útokem na syrskou leteckou základnu.

Syrská vláda, která stále popírá, že používá chemické zbraně, na nynější obvinění prostřednictvím své mise v OSN zatím nereagovala. S posledním obviněním přišla HRW na základě svědectví získaných od místních obyvatel i zasahujícího zdravotnického personálu, uvedla agentura Reuters.

Před útokem na Chán Šajchún 4. dubna útočily údajně syrské letouny s chemickými zbraněmi také třikrát v governorátu Hamá. Dvakrát se to prý stalo v polovině prosince a jednou na konci března.

Syrská armáda tyto útoky vždy prováděla, když povstalecké síly ohrožovaly vládní vojenské letecké základny, řekl činitel HRW Ken Roth na tiskové konferenci v newyorské centrále OSN. Podle něho rozhodnutí o tomto druhu "souviselo s nepříznivou situací na bitevním poli".

Ve zprávě HRW se uvádí, že opoziční aktivisté a místní obyvatelé poskytli jména 64 lidí, o nichž se domnívají, že zemřeli v důsledku napadení chemickými látkami při prosincových útocích na oblast na východě governorátu Hamá ovládanou bojovníky radikálního Islámského státu (IS).

Při březnovém útoku na severu Hamá nikdo o život nepřišel, ale desítky lidí vykazovaly známky přiotrávení.

Podle Rotha je tak patrné, že syrská vláda si ponechala zásoby sarinu nebo podobné jedovaté látky, přestože se uvolila v roce 2013 zlikvidovat své zásoby chemických zbraní.

Sarin byl podle obvinění, které jako první vznesli Lékaři bez hranic, použit i v Chán Šajchúnu v dubnu.

 

Právě se děje

Další zprávy