reklama
 
 

Žádný útok na základnu Homs v Sýrii se nekonal, byl to jen planý poplach, řekl velitel

Aktualizováno 17. 4. 2018 11:53
Syrská média dříve uvedla, že syrská obrana zlikvidovala dvě rakety nad základnou v provincii Homs. Zřejmě ale šlo o planý poplach.

Damašek - Žádné rakety na základnu Šajrát v Homsu vypáleny nebyly, aktivaci syrské protivzdušné obrany způsobil planý poplach. S odkazem na nové sdělení velitele regionální vojenské koalice, která podporuje vládu syrského prezidenta Bašára Asada, o tom informovala agentura Reuters.

Syrská státní televize předtím uvedla, že syrská obrana zlikvidovala dvě rakety nad základnou v provincii Homs v centrální části země. Od začátku však nebylo jasné, kdo za údajným útokem stojí.

Nejmenovaný velitel nyní v rozhovoru pro Reuters řekl, že šlo o planý poplach a syrskou protivzdušnou obranu mohl aktivovat "elektrický útok" USA a Izraele na syrský radarový systém. Problém podle velitele vyřešili ruští experti.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh podporované Íránem a sympatizující se syrským režimem mezitím uvedlo, že syrská obrana zlikvidovala tři střely mířící na vojenské letiště východně od Damašku, o čemž se však syrská státní média nezmínila. Tato letecká základna byla podle opozičních zdrojů Reuters pro Damašek zásadním bodem v útocích na rebely ovládanou oblast východní Ghúty.

Americké ministerstvo obrany v reakci už na původní informaci sdělilo, že USA v současnosti nepodnikají v Sýrii žádné podobné aktivity. V sobotu nad ránem Spojené státy spolu s Británii a Francií vypálily více než stovku raket na zařízení na výrobu a skladování chemických zbraní.

"Podobné zprávy nekomentujeme," reagoval podle Reuters na dotaz o aktuálních útocích mluvčí izraelské armády. Izrael přitom často ostřeluje zařízení syrské armády a snaží se omezit vliv Íránu či Hizballáhu v syrském konfliktu.

autor: ČTK | 17. 4. 2018 6:18

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama