Sýrie se zřejmě pokoušela vyrobit jadernou bombu

Roman Gazdík
19. 2. 2010 15:30
Atomová agentura se domnívá, že místo vybombardované Izraelem byl reaktor
Snímek údajného reaktoru, který zveřejnily Spojené státy. Izraelské letectvo objekt zničilo.
Snímek údajného reaktoru, který zveřejnily Spojené státy. Izraelské letectvo objekt zničilo. | Foto: Reuters

Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se domnívá, že místo, které v září 2007 vybombardovala v Sýrii izraelská letadla, mohlo být jaderným reaktorem.

Izrael a USA tvrdí, že tento reaktor budovali inženýři ze Severní Koreje a že měl zpracovávat vyhořelý uran na plutonium, které by sloužilo v rozporu s mezinárodními syrskými závazky pro výrobu atomové zbraně.

Sýrie tvrdila, že se jednalo o standardní vojenské zařízení.

Neutrální hlas v tomto sporu zatím chyběl. MAAE se však v nové zprávě přiklání spíše na stranu Izraele a USA. Částice uranu nalezeného experty naznačují, že se skutečně mohlo jednat o reaktor.

"Přítomnost těchto částic ukazuje na možnost jaderných aktivit na tomto místě a je tak dalším zdrojem znepokojení ohledně povahy zničené budovy," píše nový šéf agentury Jukija Amano ve zprávě, která do médií unikla ve čtvrtek a která má být oficiálně předána členským státům MAAE v březnu. „Sýrie přítomnost těchto částic stále nevysvětlila."

Damašek tvrdí, že uran na místě zanechalo izraelské bombardování, to se však expertům nejeví jako pravděpodobné. Amano však rovněž vyzývá i Izrael, aby do této záležitosti vnesl více světla.

Syřané umožnili inspektorům krátký průzkum vybombardovaného komplexu v červnu 2008, od té doby však nemohla MAAE ani sem, ani do tří dalších podezřelých vojenských zařízení. Podezření vzbuzuje i to, že těchto zařízeních proběhla řada pracovních úprav poté, co agentura o jejich inspekci zažádala.

Foto: Reuters

Amano ve zprávě také poprvé jasně říká, že MAAE má podezření, že se konstrukcí jaderné bomby zabývá Írán. Současný generální ředitel agentury nahradil svého předchůdce Muhammada Baradeje loni 1.prosince.

V interview pro rakouský deník Die Presse prohlásil, že je "pevně odhodlán čelit šíření jaderných zbraní, protože pochází ze země, která zažila Hirošimu a Nagasaki".

Izraelská letadla vybombardovala Al-Kibar 6. září 2007. Ze satelitních snímků bylo později zřetelné, že Sýrie budovy následně srovnala se zemí a místo zahrnula hlínou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy