Sýrie se zřejmě pokoušela vyrobit jadernou bombu

Roman Gazdík
19. 2. 2010 15:30
Atomová agentura se domnívá, že místo vybombardované Izraelem byl reaktor
Snímek údajného reaktoru, který zveřejnily Spojené státy. Izraelské letectvo objekt zničilo.
Snímek údajného reaktoru, který zveřejnily Spojené státy. Izraelské letectvo objekt zničilo. | Foto: Reuters

Vídeň - Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se domnívá, že místo, které v září 2007 vybombardovala v Sýrii izraelská letadla, mohlo být jaderným reaktorem.

Izrael a USA tvrdí, že tento reaktor budovali inženýři ze Severní Koreje a že měl zpracovávat vyhořelý uran na plutonium, které by sloužilo v rozporu s mezinárodními syrskými závazky pro výrobu atomové zbraně.

Sýrie tvrdila, že se jednalo o standardní vojenské zařízení.

Neutrální hlas v tomto sporu zatím chyběl. MAAE se však v nové zprávě přiklání spíše na stranu Izraele a USA. Částice uranu nalezeného experty naznačují, že se skutečně mohlo jednat o reaktor.

"Přítomnost těchto částic ukazuje na možnost jaderných aktivit na tomto místě a je tak dalším zdrojem znepokojení ohledně povahy zničené budovy," píše nový šéf agentury Jukija Amano ve zprávě, která do médií unikla ve čtvrtek a která má být oficiálně předána členským státům MAAE v březnu. „Sýrie přítomnost těchto částic stále nevysvětlila."

Damašek tvrdí, že uran na místě zanechalo izraelské bombardování, to se však expertům nejeví jako pravděpodobné. Amano však rovněž vyzývá i Izrael, aby do této záležitosti vnesl více světla.

Syřané umožnili inspektorům krátký průzkum vybombardovaného komplexu v červnu 2008, od té doby však nemohla MAAE ani sem, ani do tří dalších podezřelých vojenských zařízení. Podezření vzbuzuje i to, že těchto zařízeních proběhla řada pracovních úprav poté, co agentura o jejich inspekci zažádala.

Foto: Reuters

Amano ve zprávě také poprvé jasně říká, že MAAE má podezření, že se konstrukcí jaderné bomby zabývá Írán. Současný generální ředitel agentury nahradil svého předchůdce Muhammada Baradeje loni 1.prosince.

V interview pro rakouský deník Die Presse prohlásil, že je "pevně odhodlán čelit šíření jaderných zbraní, protože pochází ze země, která zažila Hirošimu a Nagasaki".

Izraelská letadla vybombardovala Al-Kibar 6. září 2007. Ze satelitních snímků bylo později zřetelné, že Sýrie budovy následně srovnala se zemí a místo zahrnula hlínou.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy