Sýrie přiznává, že má chemické zbraně. Zatím ve skladu

Martin Novák Martin Novák
21. 8. 2012 16:00
Barack Obama Damašek varoval, že na použití chemikálií USA odpoví silou
Jedním z bojišť syrské občanské války je Aleppo. Povstalci bojují v ulicích s vojáky loajálními Asadovi.
Jedním z bojišť syrské občanské války je Aleppo. Povstalci bojují v ulicích s vojáky loajálními Asadovi. | Foto: Reuters

Washington - Občanská válka v Sýrii ničí města, vyhání lidi z domovů a režim prezidenta Bašára Asada nelítostně bombarduje místa obsazená povstalci z děl, tanků, helikoptér i letadel.

K jedné zbrani ještě nesáhl. Chemické. Před tím Asada v pondělí důrazně varoval americký prezident Barack Obama.

"Dosud jsem nevydal rozkaz vojensky zasáhnout v Sýrii. Jestliže však uvidíme přemísťovat velké množství chemických nebo biologických zbraní nebo pokud budou použity, to by změnilo mou kalkulaci," uvedl americký prezident.

Jinými slovy: Spojené státy by zřejmě vojensky zasáhly v případě, kdy by v syrské občanské válce došlo na chemické zbraně.

Sýrie jich má značné zásoby. Největší na Blízkém východě-neli na světě, přiznávají i lidé, kteří byli dříve součástí režimu a jeho ozbrojených složek.

Obávají se proto, že Asad svůj arzenál může použít, když bude nejhůře. A pokud bude v bezvýchodné situaci, tak alespoň jako pomstu vůči těm, kteří ho připravili o trůn.

Syrský velvyslanec při Organizaci spojených národů Bašár Džafárí, který obvykle vystupuje velmi agresivně, ujistil, že vláda bojový plyn nepoužije proti vlastním lidem.

Izrael avizuje, že syrský chemický arzenál znamená v současné situaci jeho bezprostřední ohrožení, a vyhrazuje si právo na obranu. Útok ze vzduchu nemusí být tak fantastickou předpovědí, protože v roce 2007 izraelské letouny bombardovaly objekt na východě Sýrie, který byl podle všech znaků nedokončeným atomovým reaktorem.

Problém může být také v tom, že Bašár Asad a jeho lidé zbraně hromadného ničení nepoužijí, ale k zásobám se dostanou lidé, kteří je mohou dál prodat. Třeba Al-Káidě.

Informace o tom, co přesně a v jakém množství se v syrských skladech nachází, nejsou zcela ověřené. Analytici z prestižního Centra mezinárodních strategických studií (CSIS) soudí, že Damašek má k dispozici sarin, yperit a plyn VX.

Sarin je bezbarvá či lehce nažloutlá kapalina. U člověka, který je působení sarinu vystaven, se dostavují dušení, křeče a nakonec zástava srdce.

Nervový plyn VX je nebezpečný pro dýchací orgány a v práškové formě poškozuje kůži. Způsobuje křeče a smrt udušením. Na zabití jednoho člověka stačí deset miligramů VX v práškové formě.

Yperit páchne po česneku a hořčici, je nažloutlé až tmavohnědé barvy. Proniká nejen kůží, ale i tkaninami a dřevem. Na pokožce vytváří puchýře a působí dýchací problémy.

Syřané zřejmě jsou schopni nervové plyny rozšířit raketami Scud a SS-21.

Existencí chemických a biologických zbraní ospravedlňoval předchozí americký prezident George W. Bush invazi do Iráku. Po ní se ale žádný takový arzenál nenašel. Iráčané své dřívější zásoby během devadesátých let zničili.

Nyní ovšem syrští představitelé sami přiznávají, že jejich země tyto zbraně má.

"Všechny jsou pečlivě uskladněny na bezpečných místech a pod dohledem syrské armády. Nebudou použity s výjimkou případu, kdy bude Sýrie čelit zahraničí agresi," oznámil v červenci mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdísí.

 

Právě se děje

Další zprávy