Sýrie přiznává, že má chemické zbraně. Zatím ve skladu

Martin Novák Martin Novák
21. 8. 2012 16:00
Barack Obama Damašek varoval, že na použití chemikálií USA odpoví silou
Jedním z bojišť syrské občanské války je Aleppo. Povstalci bojují v ulicích s vojáky loajálními Asadovi.
Jedním z bojišť syrské občanské války je Aleppo. Povstalci bojují v ulicích s vojáky loajálními Asadovi. | Foto: Reuters

Washington - Občanská válka v Sýrii ničí města, vyhání lidi z domovů a režim prezidenta Bašára Asada nelítostně bombarduje místa obsazená povstalci z děl, tanků, helikoptér i letadel.

K jedné zbrani ještě nesáhl. Chemické. Před tím Asada v pondělí důrazně varoval americký prezident Barack Obama.

"Dosud jsem nevydal rozkaz vojensky zasáhnout v Sýrii. Jestliže však uvidíme přemísťovat velké množství chemických nebo biologických zbraní nebo pokud budou použity, to by změnilo mou kalkulaci," uvedl americký prezident.

Jinými slovy: Spojené státy by zřejmě vojensky zasáhly v případě, kdy by v syrské občanské válce došlo na chemické zbraně.

Sýrie jich má značné zásoby. Největší na Blízkém východě-neli na světě, přiznávají i lidé, kteří byli dříve součástí režimu a jeho ozbrojených složek.

Obávají se proto, že Asad svůj arzenál může použít, když bude nejhůře. A pokud bude v bezvýchodné situaci, tak alespoň jako pomstu vůči těm, kteří ho připravili o trůn.

Syrský velvyslanec při Organizaci spojených národů Bašár Džafárí, který obvykle vystupuje velmi agresivně, ujistil, že vláda bojový plyn nepoužije proti vlastním lidem.

Izrael avizuje, že syrský chemický arzenál znamená v současné situaci jeho bezprostřední ohrožení, a vyhrazuje si právo na obranu. Útok ze vzduchu nemusí být tak fantastickou předpovědí, protože v roce 2007 izraelské letouny bombardovaly objekt na východě Sýrie, který byl podle všech znaků nedokončeným atomovým reaktorem.

Problém může být také v tom, že Bašár Asad a jeho lidé zbraně hromadného ničení nepoužijí, ale k zásobám se dostanou lidé, kteří je mohou dál prodat. Třeba Al-Káidě.

Informace o tom, co přesně a v jakém množství se v syrských skladech nachází, nejsou zcela ověřené. Analytici z prestižního Centra mezinárodních strategických studií (CSIS) soudí, že Damašek má k dispozici sarin, yperit a plyn VX.

Sarin je bezbarvá či lehce nažloutlá kapalina. U člověka, který je působení sarinu vystaven, se dostavují dušení, křeče a nakonec zástava srdce.

Nervový plyn VX je nebezpečný pro dýchací orgány a v práškové formě poškozuje kůži. Způsobuje křeče a smrt udušením. Na zabití jednoho člověka stačí deset miligramů VX v práškové formě.

Yperit páchne po česneku a hořčici, je nažloutlé až tmavohnědé barvy. Proniká nejen kůží, ale i tkaninami a dřevem. Na pokožce vytváří puchýře a působí dýchací problémy.

Syřané zřejmě jsou schopni nervové plyny rozšířit raketami Scud a SS-21.

Existencí chemických a biologických zbraní ospravedlňoval předchozí americký prezident George W. Bush invazi do Iráku. Po ní se ale žádný takový arzenál nenašel. Iráčané své dřívější zásoby během devadesátých let zničili.

Nyní ovšem syrští představitelé sami přiznávají, že jejich země tyto zbraně má.

"Všechny jsou pečlivě uskladněny na bezpečných místech a pod dohledem syrské armády. Nebudou použity s výjimkou případu, kdy bude Sýrie čelit zahraničí agresi," oznámil v červenci mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdísí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 1 hodinou

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy