Sýrie přijala plán OSN, Asad se prošel zničeným Homsem

Martin Novák Martin Novák
27. 3. 2012 16:11
Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan se snaží vyjednat klid zbraní
Armáda posílá na civilisty tanky.
Armáda posílá na civilisty tanky. | Foto: Reuters

Peking/Damašek - Syrská vláda přijala šestibodový plán na ukončení násilí v zemi, jak ho navrhl zvláštní vyjednavač OSN a bývalý generální tajemník této organizace Kofi Annan. Oznámil to Annanův mluvčí.

"Rozhodující budou činy. Kofi Annan bude jednat se všemi stranami, aby dosáhl toho, že mírový plán se prosadí," uvedl mluvčí.

Annanův plán předpokládá kromě jiného stažení těžkých zbraní syrské armády z měst a také zastavení palby ze strany povstalecké Svobodné syrské armády. Vláda se dále přijetím plánu zavazuje propustit desetitisíce zadržených lidí a nestřílet do nenásilných demonstrací a protestních shromáždění.

Opozoinčí Syrská národní rada v prohlášení přivítala přijetí Annanova plánu, ale trvá na demisi prezidenta Bašára Asada.

V úterý ale elitní armádní jednotky pokračovaly v ostřelování mnoha měst. Používají tanky a děla, na střechách budov jsou rozmístěni snajpři. Palba z těžkých zbraní je znovu hlášena z Homsu, jehož velká část je už zničena.

Odpoledne tam do čtvrti Baba Amr, zničené po armádní ofenzívě, dorazil prezident Asad za přítomnosti kamer státní televize.

Svědkové uvedli, že boje mezi armádou a Svobodnou syrskou armádou se v úterý odehrávaly na hranici Sýrie a  Libanonu. Vojáci a rebelové po sobě stříleli v těsné blízkosti hranice a na libanonskou stranu dopadly granáty. Předchozí informace, že syrští vojáci pronikli na libanonské území, Bejrút dementoval.

Vláda v Damašku tvrdí, že Libanon je hlavní tranzitní zemí pro pašování zbraní do Sýrie.

Od začátku revoluce v březnu loňského roku zahynulo už téměř deset tisíc lidí. Opozice viní armádu a bezpečnostní síly režimu ze zabíjení civilistů a trvá na tom, že Bašár Asad musí odejít. Prezident o tom ale nechce ani slyšet a tvrdí, že jeho síly bojují proti teroristům.

Konflikt v Sýrii má sektářský rozměr. Zatímco odpůrci režimu jsou hlavně sunnitští muslimové, elitní ozbrojené jednotky režimu, které povstání potlačují, se rekrutují z řad šíitských alávitů. K nim patří i sám Asad.

Evropská unie, USA, většina arabských států i Turecko syrský režim kritizují a postupně ho izolují. Turecko se rozhodlo v pondělí uzavřít své velvyslanectví v Damašku a společnost Turkish Airlines také zastavila své lety do syrské metropole.

 

Právě se děje

Další zprávy